Jak sprawdzić, czy Twoja sałatka z jajek zepsuła się?

Sałatka jajeczna

Jeśli kiedykolwiek ugotowałeś jajko, wiesz, jak łatwo jest je przygotować – czy to na twardo, jajecznica, na twardo, czy na inna metoda gotowania , jajka to wygodny i zdrowy sposób na dodanie białka. Minusem jest to, że jajka nie mają zbyt długiego okresu karencji, jeśli chodzi o świeżość – a jeśli zostaną zjedzone po zjełczeniu, może to nie skończyć się dobrze.

To powiedziawszy, witamy w Egg Salad 101, gdzie dowiemy się wszystkiego o tym, jak długo można ją bezpiecznie jeść, jak prawidłowo ją przechowywać, co powoduje, że sałatka jajeczna psuje się w pierwszej kolejności i jakie znaki należy uważać wiem, czy oficjalnie zjełczała. Zanim to powiesz, wiemy, co myślisz: Oczywiście, jeśli twoja sałatka jajeczna pachnie okropnie, to nie jest dobra, prawda? Krótka odpowiedź: tak i nie. Ale jest kilka ważnych rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na przekąskę na tej bezwonnej pięciodniowej sałatce.Co powoduje, że sałatka jajeczna psuje się?

Sałatka jajeczna na grzance

Najpierw porozmawiajmy o tym, co powoduje, że sałatka jajeczna psuje się w pierwszej kolejności – i pełne zastrzeżenie: to trochę obrzydliwe. Naturalnie składniki sałatki jajecznej różnią się w zależności od sposobu jej przygotowania; dla uproszczenia trzymajmy się klasyczny przepis na sałatkę jajeczną , który ma jajka na twardo, majonez, musztardę, sól i pieprz. Od samego początku wiemy, że jajka i majonez na bazie mleka są najbardziej podatne na rozwój bakterii, które mogą prowadzić do zepsucia. Według Kuchnia Livin Paleo , „Te narośla mogą obejmować bakterie chorobotwórcze, takie jak salmonella, które mogą rosnąć w temperaturze od 40 do 140 stopni Fahrenheita i które mogą powodować choroby przenoszone przez żywność. Obejmują one również bakterie powodujące psucie się żywności, takie jak Listeria monocytogenes”.

Więc kiedy to wszystko zaczyna się dziać? Jeśli sałatka jest odpowiednio przechowywana (o tym później) i przygotowana ze świeżych składników, powinna być bezpieczna do spożycia przez maksymalnie pięć dni. Wskazówka dla profesjonalistów: dodanie soku z cytryny lub octu pomaga zachować świeżość. Jeśli naprawdę chcesz popełnić błąd po bezpiecznej stronie, sałatkę jajeczną najlepiej spożyć w ciągu trzech dni od jej przygotowania; w ten sposób nadal możesz cieszyć się wszystkimi jego smakami i korzyściami odżywczymi bez żadnego niepokoju, czy jest to nadal w porządku do jedzenia.

półka stabilna pół na pół

Oznaki, że twoja sałatka jajeczna zepsuła się

Sałatka jajeczna z gałązką pietruszki

Bądźmy szczerzy: zapach zjełczałych jaj straszny , a kiedy się zepsują, zapach nie poprawia się stamtąd. W miarę rozwoju bakterii sałatka nadal będzie przybierać kwaśny, podobny do siarki zapach, prawdopodobnie pojawią się przebarwienia i pleśń – ale to są oczywiste oznaki, które prawdopodobnie już znałeś. Co możesz nie wiesz: Nawet jeśli twoja sałatka jajeczna nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów ani nie ma widocznych oznak zepsucia, nadal może być niebezpieczna. Za Kuchnia Livin Paleo , „Niektóre formy bakterii przenoszonych przez żywność, zwłaszcza te, które mogą z czasem rozwijać się na żywności chłodzonej, nie pozostawiają śladów swojej obecności lub nie pozostawiają ich wcale. Jeśli sałatka jajeczna jest starsza niż pięć dni, należy założyć, że zaczęły się formować bakterie i należy ją wyrzucić, nawet jeśli nic nie czujemy ani nie widzimy”.Kolejny znak ostrzegawczy, że twoja sałatka się zepsuła i już go zjadłeś: jeśli zaczniesz odczuwać biegunkę, wymioty, gorączkę, nudności, zmęczenie i/lub skurcze brzucha między 30 minutami a 48 godzinami później. Objawy zatrucie pokarmowe zwykle trwa od czterech do ośmiu godzin. Jeśli trwają dłużej, powinieneś rozważyć poszukiwanie Opieka medyczna .

bekon klon kurczak wendy's

Jak prawidłowo przechowywać sałatkę jajeczną

Hermetyczne pojemniki do przechowywania żywności

Właściwe przechowywanie sałatki jajecznej jest kluczem do utrzymania jej świeżości i jadalności. Jeśli sałatkę jajeczną pozostawisz tylko w temperaturze pokojowej dwie godziny , prawdopodobnie rozwiną się w nim bakterie i nie będą już bezpieczne do jedzenia, mówi Kuchnia Livin Paleo . Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych sugeruje przechowywanie sałatki jajecznej w lodówce w zamkniętym, hermetycznym pojemniku zaraz po jej przygotowaniu, w temperaturze od 36 do 40 stopni Fahrenheita. (Jeśli sałatka nie jest zamknięta, zepsuje się w ciągu dnia lub dwóch, nawet jeśli znajduje się w lodówce.) To powiedziawszy, przechowywanie sałatki jajecznej w dowolnej temperaturze poza tym progiem może przyciągnąć niebezpieczne bakterie, co oznacza też ryzykowne.

Sałatka jajeczna również nie powinna znajdować się w pojemniku z żadną inną żywnością. Jeśli nie możesz oddzielić jej od innych produktów – na przykład, jeśli jest w kanapce – należy podjąć dodatkowe środki ostrożności, takie jak owinięcie całej kanapki folią przed zamknięciem jej w innym hermetycznym pojemniku w lodówce. Ponieważ bakterie tak łatwo przyczepiają się do składników sałatek jajecznych, najbezpieczniej jest również unikać jedzenia ich bezpośrednio z pojemnika, w którym je przechowywałeś. W ten sposób unikniesz przenoszenia bakterii z ust do sałatki za pośrednictwem używanego naczynia.