Jak sprawdzić, czy Twoja soda oczyszczona wygasła?

Soda oczyszczona w łyżce i słoiku

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia to podstawowe produkty w spiżarni. Możesz łatwo kupić pudełko każdego z nich, podobnie jak sól i cukier, bez obawy, że wygasną, zanim będziesz mógł ich użyć. Ale to jest dopóki nie użyjesz sody oczyszczonej do pieczenia ciasta, a wyjdzie ono krzywo i wcale nie jest tak miękkie i przewiewne, jak powinno być. Nie pomaga to, że nie można rozpoznać przeterminowanej sody oczyszczonej po jej wyglądzie lub zapachu, tak jak w przypadku świeżych produktów lub produktów mlecznych.

białe rzeczy na marchewce

Świerk zjada sugeruje, że soda oczyszczona sama w sobie nie jest nieaktualna, pomimo daty ważności zapisanej na pudełku. Jednak z czasem skuteczność sody oczyszczonej z pewnością będzie spadać. Ogólnie rzecz biorąc, nieotwarte pudełko po sodzie oczyszczonej powinno wystarczyć do użytku przez dwa lata, ale otwarte pudełko będzie działać tylko przez około sześć miesięcy. Biorąc to pod uwagę, strona mówi, że spożywanie przeterminowanej sody oczyszczonej niekoniecznie jest dla ciebie szkodliwe, ale na pewno nie będzie działać jako środek zakwaszający w twoich wypiekach.Potrzebujesz kwasu do przetestowania sody oczyszczonej

Soda oczyszczona z białym octem

Soda oczyszczona działa poprzez reakcję z kwasem w celu wytworzenia bąbelków gazowego dwutlenku węgla, co powoduje wzrost wypieków (poprzez Świerk zjada ). Aby sprawdzić jego moc, dodaj odrobinę kwaśny składnik jak ocet lub sok z cytryny do łyżki sody oczyszczonej w misce. Jeśli mieszanina musuje, soda oczyszczona jest nadal dobra, a jeśli nie, to zepsuła się. Jeśli liczyłeś na to jako przepis, możesz zamień sodę oczyszczoną na proszek do pieczenia (przez Uzależnienie od pieczenia Sally ). Uważaj jednak, że będziesz potrzebować czterokrotnie większej ilości proszku do pieczenia, a użycie takiej ilości może dodać nieprzyjemnej goryczki.

Co do przeterminowanej sody oczyszczonej? To, że nie nadaje się już do pieczenia, nie oznacza, że ​​trzeba go wyrzucić do kosza. Możesz nie być w stanie włączyć go do swoich przepisów, ale istnieje wiele zastosowań sody oczyszczonej w kuchni. Kuchnia mówi, że soda oczyszczona jest doskonałym narzędziem do czyszczenia ściernego, nawet po jej przeterminowaniu. Pasta z sody oczyszczonej i wody z łatwością usunie uporczywe tłuste plamy z piekarnika, moczenie usunie ślady przypaleń z naczyń kuchennych, a pocieranie nią zlewu usunie tłuszcz i dezodoryzuje. Więc nawet jeśli twoja soda oczyszczona jest bezużyteczna dla ciasta, możesz przynajmniej wykorzystać ją do pracy w domu.