Jak były gliniarz sfałszował monopol McDonalda?

monopol mcdonalda Obrazy Getty

McDonald's Monopoly ma mały początek w 1987 i szybko podbił świat. Gra się chwaliła w pierwszym roku 40 milionów dolarów w nagrodach i nadal rosła, ponieważ ludzie byli bardziej podekscytowani grą. Po raz pierwszy rzeczywiście było prawda w reklamie — ludzie napływali do złote łuki za szansę na wygranie wspaniałych nagród za zakupy żywności (w końcu co jest lepszego niż prawdziwy powód, aby zjeść lunch w fast foodzie?), więc McDonald's sprawił, że konkurs powracał. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że albo ty, albo ktoś, kogo znasz, wypełniliście całą tablicę — z wyjątkiem dla zwycięskich kawałków. Gdzie oni byli?

Cóż... okazuje się, że wszystkie te ogromne zamówienia, aby zmaksymalizować zarobki w Monopoly, były na nic. Pomimo tego, co wydawało się żelaznym systemem, aby zachować legalność gry, naprawiono to ponad Wybory w Korei Północnej . Bez względu na to, jak wysokie wydawały się reklamowane szanse, w rzeczywistości były gorsze. Prawdziwe szanse na niektóre nagrody wynosiły 25 000 do zera — jeden człowiek kontrolował wszystkie zwycięskie elementy, a w skomplikowanym (choć niechlujnym) systemie rozdawał zwycięskie elementy gry, jakby były pieniędzmi w Monopoly.Zaczęło się od gliniarza, który nie miał szczęścia

monopol Facebook

Codzienna Bestia szczegółowo wyjaśnił tę historię w lipcu 2018 roku, a jest tak wiele zwrotów akcji, że sprawi, że głowa będzie wirować przez wiele dni. Zaczyna się od Jerry'ego Jacobsona, który zawsze chciał zostać policjantem i ostatecznie to zrobił. Niestety kontuzja przez fuks i rzadkie schorzenie skróciły jego karierę policyjną. Po przeprowadzce z Florydy do Georgii w końcu dostał pracę jako ochrona w Simon Marketing — był tak świetny w swojej pracy, że Simon Marketing zatrudnił go bezpośrednio i powierzył mu nadzór nad jednym z ich najlepszych klientów, McDonald's, i ich konkursem. elementy gry.

Jacobson miał władzę nad wszystkimi kawałkami i osobiście nadzorował ich dystrybucję — aż do fizycznego wycięcia największych zwycięskich kawałków z ich rolki prasowej, umieszczenia ich w zapieczętowanych kopertach i samodzielnej dystrybucji. Jacobson zarabiał niezłe pieniądze, ale zawsze szukał sposobu na szybkie zdobycie pieniędzy. Próbował nakłonić przyjaciół i współpracowników do „zainwestowania” z nim, mówiąc, że potrzebuje 10 osób, aby zgarnąć bogactwa. Jeśli to brzmi jak piramida, to dlatego, że to jest . Ale zamiast czekać, aż 10 frajerów dorzuci trochę gotówki, Jacobson postanowił zrobić to w prosty sposób – po prostu ukraść zwycięskie figury.

Chciał zobaczyć, czy da radę to zrobić

kawałek gry monopol Facebook

Jacobson nie mógł po prostu wziąć zwycięskiego elementu gry i zachowywać się tak, jakby sam wygrał nagrodę McDonalda — to był rok 1989, ale lata 80. nie były że wstecz. Zamiast tego Jacobson wziął nagrodę w wysokości 25 000 $ i przekazał ją swojemu przyrodniemu bratu Marvinowi Braunowi na Florydzie. Dlaczego pytasz? Według Dzienna bestia Jacobson powiedział później policji, że po prostu „sprawdzić, czy dam radę”. Pomimo powiązań rodzinnych, nikt w McDonald's nie połączył dwóch i dwóch, a ten zwycięski kawałek został spieniężony bez zadawania pytań.Jacobson później uzasadnił to działanie (i resztę swojego oszustwa) czymś, czego był świadkiem rzekomo w 1995 roku. Twierdzi, że był świadkiem losowego wyboru kanadyjska placówka dystrybucyjna rozdawać nagrody, tylko po to, aby jego szefowie powtarzali losowe losowanie, dopóki nie wylądują na amerykańskim miejscu. W umyśle Jacobsona to usprawiedliwiało jego działania, ponieważ jeśli Kanada ma zostać oblana, każdy w Ameryce Północnej powinien (lub coś w tym rodzaju). Wziął nawet dokumenty, aby udowodnić spisek przeciwko ziemi Anne Murray i Nickelback. Może zapomniał o tym, że sześć lat wcześniej dał zwycięski pionek swojemu przyrodniemu bratu, kiedy szukał wymówek.

zaoszczędź na członkostwie costco

Przynajmniej dał trochę na cele charytatywne...

kapelusz monopolu Facebook

Pod koniec 1995 roku Tammie Murphy wykonała swoją zwykłą pracę otwieranie listów z darowiznami wysłane do Dziecięcego Szpitala Badawczego w Dallas St. Jude w celu sortowania wiadomości-śmieci w poszukiwaniu legalnych darowizn. Prawie wyrzuciła do kosza coś, co uważała za śmieci, kiedy coś przykuło jej uwagę — słowa „Natychmiastowy zwycięzca”. Ktoś wysłał do szpitala kawałek gry McDonald's Monopoly za milion dolarów.

Incydent znalazł się w ogólnokrajowych wiadomościach, a czas na McDonald's nie mógł być lepszy, stempel pocztowy ujawnił datę 24 listopada - dzień po Święcie Dziękczynienia i dzień po rozpoczęciu gry w Monopoly. Oznaczało to, że otrzymali ten rozgłos, gdy rozpoczął się konkurs. Kto mógłby być tak życzliwy, żeby przekazać taką darowiznę? Uspokój się, to było właściwie Sam Jacobson . Pomimo (ostrzeżenie spoilera) to coś wybuchło mu w twarz, St. Jude rzeczywiście to zrobił Zachować pieniądze . Złote Łuki nie mogły się zmusić do odebrania pieniędzy od organizacji charytatywnej.A potem spotkał mafię

Jerry Colombo żmija youtube

Jacobson wykonał wystarczająco dobrą robotę, rozrzucając bilety na jakiś czas — jego rzeźnik działał jako pośrednik w niektórych konkursach, a Jacobson otrzymał pieniądze za rozdanie zwycięzców. W 1995 roku rzeźnik obiecał nagrodę swojej siostrze, ale zatrzymał ją dla siebie i odebrał nagrodę . Jacobson wiedział, że bliskość nie będzie wyglądać dobrze, więc postanowił poszukać nowego moderatora. Szczęśliwym trafem spotkał tę osobę przypadkiem na lotnisku.

Gennaro (Jerry) Colombo, Sycylijczyk z urodzenia, który zachowywał się jak postać mafii z filmu, błysnął torbą pieniędzy Jacobsonowi i przechwalał się swoimi umiejętnościami hazardowymi i słynną rodziną mafijną. Jacobson odpowiedział odpowiednikiem „wstrzymaj moje piwo” z 1995 r. i chwalił się, jak kontrolował wszystkie zwycięskie nagrody w każdym konkursie, na którym komukolwiek zależało. I z tym, Colombo był w toku — nawet „wygrał” Dodge’a Vipera w tym samym roku i skromnie pojawił się w ogólnokrajowej promocji reklamowej zwycięzców.

„Wujek Jerry” wyrobił sobie nazwisko

monopol Facebook

Na nieszczęście dla Jacobsona Jerry Colombo nie wykorzystywał powiązań mafii do sprzedaży zwycięskich elementów gry — włączył swoją żonę Rudzik (przedstawiając Jacobson jako „wujka Jerry’ego”) i wykorzystała swoją rodzinę i przyjaciół jako zwycięzców, a każdy „zwycięzca” dawał wujkowi Jerry'emu część swojej nagrody. Jej ojciec, William Fisher, udał się do New Hampshire ze swojego domu w Jacksonville na Florydzie, aby „wygrać” milion dolarów w 1996 roku.

W 1997 roku przyjaciółka Robin, Gloria Brown, zdobyła główną nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów — co ona zdarzyło się znaleźć na pudle frytek, kiedy sprzątała swój samochód w Hilton Head. Brown podał cytat do reportera , mówiąc: „Nigdy nie śniłem, że może mi się to przytrafić”. Jeśli przez „to” miała na myśli, że ktoś da jej zwycięski los pod warunkiem, że połowa pieniędzy został im odrzucony, to tak, ten cytat jest w 100 procentach dokładny.

jak się robi krakersy Ritz?

Wszystko się rozpada

monopol Facebook

Rzeczy naprawdę zmieniły się w 1998 roku, kiedy zmarł Jerry Colombo. Jacobson w końcu nawiązał współpracę z Noahem D. „Dwightem” Bakerem i jego żoną Lindą Baker — Dwight był mormońskim deweloperem, który sprzedał Jacobsonowi dwie działki. Piekarze mieli wielkie marzenia, które się nie spełniły i, zgodnie z Dziennik i Konstytucja Atlanty (przez Mormoni dzisiaj ) były głęboko zadłużone. Urok konkursu przekonał ich do siebie i pomagają Jacobsonowi znaleźć co najmniej czterech kolejnych „zwycięzców” za jego oszustwo.

Wkrótce ktoś z wewnątrz poinformował biuro FBI w Jacksonville, że pewien „wujek Jerry” miał dostęp do najbardziej pożądanych elementów gry McDonalda, a cały konkurs był żartem. FBI zaczęło się grzebać i nagle wszystko się rozwiało.

dr pieprz vs pan pibb

Zabawa wujka Jerry'ego była gotowa; FBI zorientowało się, że Jacobson i wujek Jerry są jednym i tym samym, i przeprowadzili serię operacji żądło, aby zamknąć sieć. Wymagane zadanie przekonywający Dyrektor generalny McDonald's, Jack Greenberg, ponownie poprowadzi konkurs. W oparciu o informacje zebrane za pomocą podsłuchów telefonicznych i innych form inwigilacji, FBI przechwyciło informacje zawierające nazwisko kolejnego zwycięzcy o wartości miliona dolarów. Kiedy McDonald's poinformował ich 30 lipca 2001, że ktoś odebrał nagrodę, FBI wiedziało już, że zwycięzcą będzie John Davis z Granbury w Teksasie. Mieli swojego człowieka.

Dlaczego tego nie pamiętasz?

9/11

Logiczne pytanie, które można teraz zadać, brzmi: „Dlaczego mówisz mi to teraz? Dlaczego nie powiedziałeś mi tego w 2001 roku? To uczciwe pytanie.

FBI podało się za ekipę filmową i przeprowadziło serię „fałszywych wywiadów”, aby wyeliminować uczestników oszustwa – pod przykrywką, że tworzyli filmy promocyjne dla McDonald's. Zrobili fałszywy wywiad z Michaelem Hooverem (szczęśliwym zwycięzcą zrekrutowanym przez jednego z kumpli Jacobsona) w dniu 3 sierpnia 2001 i słuchałem jego bardzo szczegółowe opowieść o tym, jak „wygrał”. 21 sierpnia FBI aresztowało ośmiu konspiratorów , w tym przywódcy kręgu „Wujka Jerry'ego” Jacobsona, i zaplanował przesłuchanie. Zanim ogólnokrajowe wiadomości dotarły do ​​wiadomości, numer aktu oskarżenia wzrosła do 21 osób i rozrosła się o kilka innych gier losowych za pośrednictwem McDonald's, w sumie więcej 13 milionów dolarów w nielegalnie zdobytych nagrodach. Sprawa sądowa rozpoczęła się 10 września 2001 roku. Następnego dnia było 9-11. Świat się zmienił, a kradzież Boardwalk nie wydawała się już zbyt warta opublikowania.

McDonald's miał trochę do zrobienia

zwycięzca mcdonalda Facebook

Nikt nie zniósł tego gorzej niż McDonald's. Mimo że było to poza ich zasięgiem, Złote Łuki wiedzieli, że potrzebują mea culpa i to szybko. Jacobson dostał 37 miesięcy w więzieniu za jego zbrodnię, ale McDonald's zapłacił najwięcej za oszustwo – dosłownie.

Aby to wynagrodzić klientom, którzy zostali oszukani w zabawie nie do wygrania gra, rozdali 10 milionów dolarów w nagrodach dla 55 przypadkowych klientów wkrótce po tym, jak oszustwo wyszło na jaw. Niestety, niektórzy klienci uznali, że to nie wystarczy, a McDonald's został trafiony pozwem sądowym od dwóch klientów, którzy twierdzili, że losowe rozdanie przyniosło największe korzyści sieci restauracji.

W rezultacie w 2004 roku Mickey D's rozdał jeszcze więcej pieniędzy, prawie bez żadnej promocji. W trakcie tylko kilka dni , przedstawiciele McDonald's rozdali kolejne 15 milionów dolarów przypadkowym klientom, którzy akurat znaleźli się we właściwym miejscu, we właściwym czasie, w ramach Instant Prize Giveaway. Erika Mendez po prostu poszła do McDonalda, aby dostać dwa cheeseburgery, bez cebuli i wyszedł z 1 milionem dolarów. I tak po prostu, McDonald's uważał się za gotowy do wielkiego oszustwa Monopoly.

Zostali pozwani za „wygrane”

monopol pieniądza Facebook

Zabawna rzecz wydarzyła się w drodze na proces. Stanley Warwick „wygrał” 1 milion dolarów w konkursie Monopoly w 1999 roku. Następnie przyznał nagrodę swojej żonie Naomi — 50 000 dolarów rocznie przez 20 lat. Akt oskarżenia z 2001 r. nazwał go współspiskowcem, ale zmarł w 2003 i nigdy nie został skazany za żadne przestępstwo. Mimo to McDonald's przestał dokonywać płatności po trzeciej wypłacie, po ujawnieniu oszustwa. Naomi złożyła pozew przeciwko McDonald's za ponad 2 miliony w 2005 r., z czego 1,3 miliona na odszkodowanie karne i opłaty prawne, a 850 000 na pokrycie „wygranych”, których jeszcze nie otrzymała. Nie ma zbyt wielu dostępnych informacji na temat tego, jak ta sprawa się potoczyła – ani nawet, czy trafiła do sądu. Należy jednak zauważyć, że jej prawnik, nieżyjący już John C. Ambrose, nie wymienia sprawy na swojej… największe przeboje zwycięstw... więc jest to.

Kim był szczur?

kapelusz monopolu Facebook

Naprawdę niewiele zostało do odkrycia wielkiemu przekrętowi McDonald's Monopoly, z wyjątkiem rzeczy, która doprowadziła do upadku całego planu: Kto wydał Jacobsona? Robin Colombo jej wierzy teściowie byli za napiwkiem — po odejściu męża twierdzi, że nigdy jej nie wybaczyli wypadku (kiedy prowadziła) i to była po prostu rewanż. To dobra historia, ale konglomerat Jacobsona rozrósł się tak bardzo, że mógłby… ktoś który powiadomił FBI. I z pewnością było wiele wskazówek wskazujących na osobę z wewnątrz.

dorsz vs smak łupacza

FBI otrzymało raczej niespecyficzny wskazówka — napisano po prostu, że wszystkie nagrody trafią do małej grupy osób. Doprowadziło to do odkrycia „wujka Jerry'ego”, co doprowadziło do Jacobsona. W końcu napiwek tak naprawdę nie miał znaczenia; do 2000 r. dystrybucja nagród była tak niechlujna, że ​​było tylko kwestią czasu, zanim wszyscy trafią bezpośrednio do więzienia.

Ludzie naprawdę wygrywają... teraz

monopol Facebook

McDonald's przywrócił grę Monopoly w 2003 po krótkiej przerwie — a klienci byli prawdopodobnie całkiem zadowoleni, że choć raz mają realną szansę na wygraną. W końcu jednak zdecydowali, że nadszedł czas, aby zacząć wszystko mieszać. W 2015 r. wprowadzono McDonald's Czas gry Złoto — czyli po prostu Monopoly z drużynami piłkarskimi. Jeśli nawet pamiętasz tę jedną, to z powodu dziwacznych reklam, w których znani byli słynni emerytowani piłkarze kibicowanie swoim rywalom . Nadal nie dzwoni dzwonek? Dokładnie. A to tylko jedna z wielu gier i loterii, które Złote Łuki zostały wprowadzone przez lata, ale żadna z nich nie ma takiej siły przetrwania.

Pomimo kontrowersji wokół oszustwa, nigdy nie było innego McDonald's gra, którą klienci kochają tak samo jak Monopoly. Zaktualizowali grę, dzięki czemu można w nią grać w aplikacjach i online, ale nadal możesz dostać starą, dobrą papierową planszę Monopoly, jeśli ładnie poprosisz kasjera.

Zbliża się na duży ekran

ben affleck i matt damon Obrazy Getty

Przy tak niewiarygodnej historii jak ta, to musi być film, prawda? Hollywood też tak myślał. Według Ostateczny termin , po tym, jak FOX wygrał dość poważną wojnę przetargową między studiami, Paul Wernick i Rhett Reese, skrybowie stojący za Deadpool franczyzy, położy palec na klawiaturze i wymyśli skrypt oparty na Dzienna bestia historia, z Ben Affleck reżyserię i Matt Damon w roli głównej. Affleck i Damon mają razem długą historię, sięgającą czasów sprzed ich statusu na liście A, więc za tym pojazdem kryje się całkiem sporo gwiazdorskiej mocy. To Hollywood, uderzaj, póki żelazo jest gorące. Gdybyś nie znał tej historii, nawet nie pomyślałbyś, że jest prawdziwa. Ale jakoś to wszystko się wydarzyło i jedynym, który naprawdę wyszedł gorzej, był McDonald's – i może wszyscy smutni ludzie, którzy musieli oddać swoje pieniądze i samochody.