Oto, co się dzieje, gdy codziennie bierzesz kurkumę

Kurkuma

A jeśli powiemy Ci, że Twoje ulubione składniki curry mają ponad 4000 lat? Naukowcy odkryli w Indiach starożytne garnki zawierające ślady czosnku, imbiru i Kurkuma , według PBS . Kurkuma jest potężna — i nie mówimy tylko o smaku. Chociaż potrzeba więcej badań, mówi się, że może powstrzymać choroby serca, pomóc w zapobieganiu nowotworom, utrzymać zdrowy mózg i zwalczać depresję. Linia zdrowia . Podczas gdy przyprawa w kolorze miodu była przedmiotem niezliczonych współczesnych badań, społeczności indyjskie od tysiącleci stosują kurkumę w medycynie.

Wiele korzyści zdrowotnych kurkumy pochodzi z substancji zwanej kurkuminą – i chociaż kurkumina jest niesamowita dla twojego organizmu, trudno jest zjeść wystarczającą ilość kurkumy, aby naprawdę czerpać korzyści z kurkuminy. (Musiałbyś jeść dużo kurkumy, a wszyscy wiemy od wyzwanie cynamonowe że nie jest mądrze połykać przyprawy łyżką.) Aby wchłonąć wystarczającą ilość kurkuminy, ludzie często spożywają specjalne suplementy i ekstrakty z kurkumy .zagrożenie pożarowe frytownicy powietrznej air

Powiedzmy, że chcesz zostać jedną z tych osób. Oto niektóre korzyści zdrowotne, z których możesz skorzystać – oraz komplikacje, których możesz chcieć uniknąć.

To może przynieść korzyści Twojemu mózgowi

Suplementy z kurkumy

Istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą potencjalnie wspomóc twoje zdrowie psychiczne – od jogurtu przez łososia po szpinak (poprzez Psychologia dzisiaj ). Kurkuma to kolejna żywność, która może pomóc Twojemu mózgowi pozostać szczęśliwym i zdrowym. Badania wykazały, że stałe spożywanie kurkuminy podniosło poziom serotoniny i dopaminy u myszy, zgodnie z Indian Journal of Pharmaceutical Sciences. Naukowcy zasugerowali więcej badań nad tym, jak kurkuma faktycznie wpływa na zaburzenia depresyjne. Należy jednak pamiętać, że kurkumina może łagodzić stany zapalne — coś, co wydaje się być związane z depresją . Zmniejszenie przewlekłego stanu zapalnego może pomóc w zmniejszeniu skutków depresji, zgodnie z Linia zdrowia .

Depresja nie jest jedyną chorobą, z którą kurkuma może walczyć. Badania wykazały, że kurkumina może podnosić poziom BDNF w mózgu – prawdopodobnie chroniąc umysł przed chorobami regresywnymi, takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona, zgodnie z Psychologia dzisiaj. Uma Naidoo, psychiatra żywieniowy i wyszkolony szef kuchni, opisała kurkumę w świetnych słowach w swojej książce: To jest twój mózg na jedzeniu . „[To] dostosowuje chemię mózgu i chroni komórki mózgowe przed toksycznymi uszkodzeniami, które prowadzą do depresji” – wyjaśniła (poprzez Dzisiaj ).Może łagodzić objawy zapalenia stawów

Zupa w kolorze kurkumy

Kurkumina — ten magiczny składnik odżywczy kurkumy — może zmniejszyć stan zapalny. To może być świetna wiadomość dla kogoś, kto zajmuje się skutkami choroby zwyrodnieniowej stawów. W 2016 roku raport w Dziennik Żywności Leczniczej przeanalizował kilka badań związanych z kurkumą. Wielkości próbek w badaniach były zbyt małe, aby wyciągnąć decydujące wnioski na temat właściwości leczniczych kurkumy, ale niektóre dowody sugerują, że może ona zachowywać się jak ibuprofen. Chociaż naukowcy szybko wzywali do większych badań, nadal wierzyli, że ograniczone dowody są wystarczająco mocne, aby sugerować stosowanie kurkumy 'jako dietetycznego dodatku do konwencjonalnej terapii' na zapalenie stawów.

Inne badania pokazują obiecujące wyniki. W 2019 roku naukowcy przebadali 139 osób z artretycznymi kolanami, podając dzienną dawkę kurkuminy. Około 94% pacjentów, którzy przyjmowali kurkuminę, stwierdziło, że odczuli co najmniej 50% poprawę objawów, zgodnie z Wydawnictwo Harvard Health . Jednak według reumatologa Roberta Shmerlinga potrzebne są dalsze badania — w końcu 139 osób to mała próba.

Możliwe wady

Przyprawy

Skuteczność kurkuminy i kurkumy w wielu przypadkach nie została jeszcze ustalona. Niektóre badania wykazały, że kurkuma może zmniejszyć ryzyko raka, a nawet spowolnić jego postęp, zgodnie z WebMD. Wiele z tych badań przeprowadzono jednak na zwierzętach – jeszcze nie na ludziach. Mimo to istnieją obiecujące wyniki i wyraźna potrzeba dalszych badań, zgodnie z Klinika majonezu .Jak każde jedzenie, możesz mieć za dużo dobrego. Codzienne spożywanie kurkumy w dużych ilościach może powodować nudności lub rozstrój żołądka, zgodnie z WebMD . I chociaż kurkumina jest ogłaszana jako korzystny suplement, powinieneś unikać jej przyjmowania, jeśli jesteś w ciąży – konsekwentne suplementy kurkumy mogą narazić ciążę na ryzyko.

Kolejna przeszkoda, jeśli chodzi o kurkumę? To nie jest łatwa do wchłonięcia przyprawa dla ludzkiego organizmu — innymi słowy, twój przewód pokarmowy może prawie nie wchłaniać tej substancji, zgodnie z New York Times . Jednak połączenie kurkumy z czarnym pieprzem może to zmienić. Pieprz czarny zawiera alkaloid znany jako piperyna, który może pomóc organizmowi prawidłowo wchłonąć składniki odżywcze kurkumy podczas przechodzenia przez układ pokarmowy. Producenci suplementów pracują nad znalezieniem najskuteczniejszego połączenia . Jeśli chodzi o suplementy, unikaj tych, które produkują syntetyczną kurkuminę — mogą one zawierać ołów.

Dodanie szczypty kurkumy

Mleko z kurkumy

Suplementy zapewniają szybki i wygodny sposób spożywania i, miejmy nadzieję, wchłaniania kurkumy. Mimo to możesz również włączyć ją do swojej diety — gdy kurkuma jest spożywana z tłuszczem, organizm może ją łatwiej przyswoić, zgodnie z Linia zdrowia. A jeśli chodzi o przepyszne przepisy na kurkumę, jest mnóstwo opcji.

Maunika Gowardhan, szefowa kuchni i pisarka, która dorastała w Bombaju, zawiera w sobie kurkumę Przepis za matar paneer — danie z miękkiego sera, groszku i pikantnego sosu pomidorowego. Według bloga kulinarnego złote mleko, tradycyjny indyjski przepis, który stał się popularny w Stanach, dodaje kurkumę do bogatego napoju, wraz z kardamonem, imbirem i czarnym pieprzem Gotuj z Manali . Lub możesz wrzucić go do mango lassi z niesłodzonym jogurtem, zgodnie z Jedzenie i wino .

Chociaż niektóre z rzekomych korzyści zdrowotnych kurkumy mogą wymagać dalszych badań, nie oznacza to, że nie ma powodu, aby teraz próbować. W końcu nadal zawiera przeciwutleniacz – i smakuje naprawdę niesamowicie.