Oto prawdziwa różnica między Creme Fraiche a kwaśną śmietaną

śmietana i creme fraiche w miseczkach

Kwaśna śmietana i creme fraiche mogą dodać pikantnego smaku potrawom, niezależnie od tego, czy będą ozdobą taco z łuskami rybnymi, czy aksamitnym musem czekoladowym. Jednak każda perłowa przyprawa ma inne właściwości kulinarne dzięki ich nieco subtelnym różnicom.

pisklę wypić solankę

Oba zaczynają się jako świeża śmietana i przechodzą proces dojrzewania lub kwaszenia. Chociaż do transformacji opierają się na różnych kulturach bakteryjnych. Kwaśna śmietana, pochodząca z Europy Wschodniej i Rosji, wymaga dodania bakterii, które przekształcają laktozę śmietany – czyli cukier mleczny – w kwas mlekowy (poprzez MasterClass ). Ten proces zagęszcza śmietankę i dodaje pysznej, zdecydowanie kwaśnej nuty. Aby uzyskać jeszcze gęstszą konsystencję, można dodać stabilizatory, takie jak żelatyna i podpuszczka (przez Zjadacz ).We Francji creme fraiche tradycyjnie wytwarza się z niepasteryzowanej śmietany, która zawiera już niezbędne bakterie do dojrzewania. Jednak w Stanach Zjednoczonych producenci muszą przestrzegać przepisów dotyczących pasteryzacji, a zatem dodawać bakterie, aby rozpocząć hodowlę (poprzez Chowhound ). Tak czy inaczej, creme fraiche jest zwykle gęstsza niż śmietana i ma łagodniejszy smak, przypominający jej słodką śmietankę.

Śmietana i creme fraiche mają różne zastosowania

kwaśna śmietana w łyżce z pirogi

Kolejna kluczowa różnica między śmietaną a creme fraiche sprowadza się do zawartości tłuszczu. Śmietana ma 20 procent tłuszczu, a creme fraiche 30 procent. Śmietana zawiera więcej białka, co może stanowić problem przy gotowaniu. Śmietana jest podatna na zsiadanie się podczas gotowania na wolnym ogniu i najlepiej miesza się z potrawami pod koniec gotowania lub, jeszcze lepiej, jako ostatni dodatek podczas platerowania. Z drugiej strony Creme fraiche może wytrzymać dodawanie bezpośrednio do zup i sosów (poprzez Kuchnia ).

w i na hamburgerze

Dwa kremy hodowlane mają również różne profile smakowe. Śmietana jest często smakowana w pikantnych daniach, takich jak nachos i bliny, podczas gdy creme fraiche jest znana z tego, że przenosi bułeczki i świeże jagody na wyższy poziom. Różnica w smaku związana jest z ich kwasowością. Śmietana jest, jak sama nazwa wskazuje, bardziej cierpka niż creme fraiche, co ma również wpływ na gotowanie.Według MasterClass , poziom kwasowości śmietany może rozbić struktury glutenu w wypiekach. To coś dobrego. Mnogość przepisów na ciasto z kwaśną śmietaną, babkę, ciasto czekoladowe, sernik i pączki jest wystarczającym świadectwem tego, że kwaśna śmietana pomaga utrzymać wilgotność deserów.