Oto różnica odżywcza między oliwą z oliwek a olejem z awokado

Koncepcja awokado i oliwy z oliwek

Jeśli kupiłeś Oliwa z oliwek Ostatnio w sklepie spożywczym mogłeś zauważyć inną odmianę oleju, która zyskała miejsce na półkach: olej z awokado . Więc, czy tam jest ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? naprawdę różnica między nimi? Krótka odpowiedź: tak, ale bardzo nieznaczna.

Najpierw porozmawiajmy o odmianach oleju, które możesz kupić. Na przykład istnieją dwa rodzaje oleju z awokado: rafinowany lub nierafinowany. Rafinowany jest zwykle pozyskiwany z owoców za pomocą ciepła lub środków chemicznych, podczas gdy jego nierafinowany odpowiednik jest tłoczony na zimno, dzięki czemu nie traci naturalnego smaku ani koloru. Podobnie oliwa z oliwek jest wytwarzana z oliwek tłoczonych i można ją kupić jako czystą, ekstra z pierwszego tłoczenia lub z pierwszego tłoczenia. Podczas gdy olej z pierwszego tłoczenia i ekstra z pierwszego tłoczenia są pozyskiwane poprzez tłoczenie na zimno, czysta oliwa z oliwek jest zwykle ekstrahowana chemicznie lub za pomocą ciepła i zawiera mieszaninę oleju tłoczonego na zimno i rafinowanego, zgodnie z Linia zdrowia .Bez względu na to, jaki rodzaj oleju wybierzesz, możesz mieć pewność, że są to uniwersalne, zdrowe dla serca opcje olejów; są również bogate w przeciwutleniacze i zdrowe kwasy tłuszczowe, które sprzyjają obniżeniu ciśnienia krwi i łagodzeniu stanów zapalnych. Dodatkowo 1 łyżka każdego rodzaju oleju ma taką samą ilość kalorii, tłuszczów nasyconych i tłuszczów jednonienasyconych.

Jak się różnią

Różnorodność różnych olejów

Okazuje się więc, że oba olejki są podobne – co je różni? Dla początkujących, Oliwa z oliwek ma o 0,5 grama tłuszczów wielonienasyconych mniej niż olej z awokado , a także o 10 procent więcej dziennej wartości witaminy E.

Jednak poza tymi małymi różnicami, rzeczy zaczynają się naprawdę zmieniać, jeśli chodzi o ich punkty dymne. „Olej z awokado ma wyższą temperaturę dymienia [482 stopnie Fahrenheita] niż oliwa z oliwek [375 stopni Fahrenheita], co oznacza, że ​​nie pali się i nie dymi tak szybko”, zauważa Linia zdrowia . Tak więc, jeśli próbujesz zdecydować, którego oleju użyć podczas gotowania w wysokich temperaturach, olej z awokado prawdopodobnie sprawdzi się lepiej.Jeśli szukasz najzdrowszej opcji, powiedział dr Rajsree Nambudripad, specjalista medycyny integracyjnej z Kalifornii. Nowy i światowy raport ze Stanów Zjednoczonych że jakość oleju zdecydowanie ma znaczenie. „Korzyści zdrowotne obu olejów różnią się również w zależności od jakości produktu i procesu rafinacji” – wyjaśnia. „Proces rafinacji olejów może czasami pozbawić je wielu składników odżywczych i przeciwutleniaczy, dlatego najlepiej kupować oleje wyższej jakości sprzedawane w butelkach z ciemnego szkła”.