Oto jak możesz stwierdzić, czy twoja oliwa z oliwek zepsuła się

Oliwa z oliwek wlewana do małej miski

Biorąc pod uwagę liczbę przepisów, które wymagają oliwy z oliwek, w połączeniu z jej kosztami, dobrym pomysłem może być kupowanie oliwy luzem; ale uważaj, nadmierne kupowanie może skończyć się marnowaniem większej ilości pieniędzy, niż zostało zaoszczędzone, jeśli nie użyjesz oliwy z oliwek wystarczająco szybko lub nie będziesz jej właściwie przechowywać.

Zjełczenie jest opisane przez Chicago Tribune jako proces, który zachodzi, gdy oleje utleniają się. Parada zauważa, że ​​wystawienie na działanie ciepła, światła lub tlenu może prowadzić do zjełczenia oliwy z oliwek – a zegar zaczyna tykać, gdy jest produkowany, a nie gdy przyniesiesz go do domu. Twierdzą, że oliwa z oliwek jest produktem łatwo psującym się i w końcu zjełczeje bez względu na wszystko, ale jeśli odpowiednio obchodzisz się z nią i przechowujesz ją – dobrze zamkniętą w chłodnym, ciemnym miejscu – powinna wytrzymać do dwóch lat od daty butelkowania .Istnieją trzy formy, w których oliwa z oliwek może zjełczać, zgodnie z Oliver i Grapely . Są to jełczenie drobnoustrojów, jełczenie oksydacyjne i jełczenie hydrolityczne. Jełczenie drobnoustrojów jest spowodowane, gdy pleśnie i inne bakterie zaczynają rozpuszczać tłuszcz przez enzymy. Zjełczenie oksydacyjne występuje, gdy tlen reaguje z „wolnymi rodnikami”, rozkładając nienasycone kwasy tłuszczowe, tworząc związki, które rozpoczynają jełczenie. Ostatni typ, jełczenie hydrolityczne, jest spowodowane połączeniem wody i lipidów w glicerol i kwasy tłuszczowe.

Czy możesz zachorować przez pomyłkę używając zjełczałej oliwy z oliwek?

Butelki oliwy z oliwek od różnych importerów

pięć trzydzieści osiem twierdzi, że dużym problemem, przed którym stoi społeczność zajmująca się oliwą z oliwek, jest to, że konsumenci tak naprawdę nie wiedzą, jak powinna smakować oliwa z oliwek. Opisują dobre smaki w oliwie z oliwek, takie jak ostry i owocowy, często mylone ze złymi smakami, takimi jak stęchły i stęchły.

Twierdzą, że Stany Zjednoczone to wysypisko złej oliwy z oliwek, ponieważ mniej renomowani producenci wiedzą, że wielu konsumentów na rynku amerykańskim nie będzie w stanie odróżnić, a w ślepych testach smaku wielu preferuje oliwki niskiej jakości. olej na wysokiej jakości. Twierdzą, że powody tego są dwojakie – zjełczała oliwa z oliwek jest mniej gorzka niż świeża oliwa z oliwek i że „zła” oliwa z oliwek jest tym, na czym dorastało wielu amerykańskich konsumentów, więc ich zdaniem oliwa z oliwek powinna smakować.Chociaż zjełczały olej nie pachnie ani nie smakuje wspaniale, dobrą wiadomością jest to, że najprawdopodobniej nie sprawi, że będziesz chory Czasy oliwy z oliwek .

Jak sprawdzić, czy Twoja oliwa z oliwek się zepsuła

Zbliżenie oliwy z oliwek

Istnieją dwa sposoby sprawdzenia, czy twoja oliwa z oliwek się zepsuła. Codzienny Posiłek zaleca najpierw przetestowanie oleju na zapachu. Ta metoda wymaga wlania trochę oleju do małej filiżanki i mocnego powąchania. Opisują zapach zjełczałej oliwy jako nieprzyjemnie słodki i przypominający klej Elmera, a im silniejszy zapach, tym oliwa jest starsza.

Drugim sposobem na przetestowanie oleju jest jego spróbowanie. Sugerują, abyś stosował obie metody, ponieważ wiele osób, które nie są zaznajomione z tym, czym jest oliwa z oliwek domniemany pachnie jak pomyli idealnie świeżą, wysokiej jakości oliwę ze zjełczałą, ponieważ oliwa z oliwek będzie miała różny zapach w zależności od tego, gdzie była uprawiana i jakich odmian oliwek użyto do jej produkcji.Aby skosztować zjełczenia oleju, podgrzej filiżankę w dłoniach i wypij około łyżki stołowej oleju do ust, bez połykania i wydychania. Pozwala to na odpowiedni smak oleju pod kątem zjełczenia. Jeśli jest bez smaku, olej jest zjełczały. Mówią, że chociaż data przydatności do spożycia na butelce jest dobrym oszacowaniem okresu przydatności do spożycia, jest to tylko szacunkowa wartość, a Twoja oliwa z oliwek może trwać dłużej niż ta data lub zjełczeć przed nią.