Oto, jak się dowiedzieć, czy Twój ketchup zepsuł się

Ketchup tryskający z butelki

Keczup to jedna z tych rzeczy, które zawsze po prostu masz. Otwórz lodówkę i tam jest, siedząc na półce z innymi przyprawami. Jasne, wiesz, że byłeś z tego już wcześniej i zdecydowanie wymieniłeś butelkę od niedawna, ale czy naprawdę pamiętasz, kiedy ostatnio to robiłeś? A kiedy dostałeś te małe paczki z jedzeniem na wynos?

Wszyscy wiemy daty przydatności do spożycia i przydatności do spożycia są notorycznie nienaukowe (według Dziennik Nauki , Instytut Technologów Żywności stwierdza, że ​​nawet daty oznaczone jako „zużyć do” są raczej sugestią opartą na jakości niż na rzeczywistym bezpieczeństwie żywności), więc użycie tych liczb jako punktu odcięcia może doprowadzić do wyrzucenia całkowicie dobrych przypraw, marnowanie pieniędzy i jedzenia. Na szczęście dla ciebie istnieje wiele oznak, że twój keczup zepsuł się, więc możesz przestać wyrzucać te doskonale dobre, choć trochę postarzałe butelki.Stary keczup zacznie wyglądać inaczej

Miska ketchupu

Według Wtajemniczony , dobrą zasadą dla ketchupu jest to, że po otwarciu powinien wystarczyć na około sześć miesięcy, jeśli trzymasz go w lodówce. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które nienawidzą zimnego ketchupu, mamy nadzieję, że jesz go dużo. W punkcie sprzedaży podano, że w temperaturze pokojowej ketchup wystarczy na miesiąc po otwarciu. Zjedz według daty sugeruje jednak, że niektóre ketchupy lubią markę krajową Heinz , nadal można je bezpiecznie jeść rok po ich otwarciu, o ile są odpowiednio przechowywane — w pozycji pionowej w oryginalnych butelkach i w wystarczająco niskiej temperaturze.

Zwykle można stwierdzić, patrząc na ketchup, czy zepsuł się. Zjedz według daty mówi, że jeśli regularnie używasz keczupu i zauważysz, że zaczął się rozdzielać i ma wodnistą warstwę na powierzchni, nadal można go bezpiecznie jeść, ale wkrótce może się zepsuć. Jeśli nie używasz go regularnie, prawdopodobnie powinieneś po prostu kupić nową butelkę, gdy tylko to zauważysz, ponieważ nie możesz powiedzieć, jak długo została oddzielona. Ketchup staje się również gęstszy i ciemniejszy w miarę starzenia się, bardziej bordowy niż jasnoczerwony, o którym tradycyjnie myślisz, gdy wyobrażasz sobie keczup. Twierdzą, że zmiana koloru jakiejkolwiek żywności to dobry znak, że się starzeje i będzie smakować inaczej, więc gdy to nastąpi, nadszedł czas, aby kupić nową butelkę.