Oto najzdrowszy olej do smażenia żywności

frytki

W dawnych czasach terminy takie jak „tłuszcz trans” weszły do ​​zbiorowego słownika Ameryki, McDonald's używany do smażenia frytek w łoju wołowym, wytopionej wersji tłuszczu wołowego (via Przewodowy ). Jednak zaskakujący poziom tłuszczów nasyconych w łoju spowodował, że McDonald's przestawił się na zdrowszy olej do smażenia – olej roślinny.

przepis na śniadanie mcdonalds burrito

Ale nie każda sieć fast foodów używa do smażenia tego samego rodzaju oleju — Laska-fil-A , na przykład używa rafinowanego oleju arachidowego do gotowania kurczaka i oleju rzepakowego do smażenia frytek (poprzez Laska-fil-A ). Każda z tych opcji zapewnia inne korzyści, a każda z nich ma również swoje wady. Na przykład, chociaż olej z orzeszków ziemnych zapewnia lekki i orzechowy smak (i ​​nie stanowi problemu nawet dla osób z alergią na orzechy ziemne, ponieważ białka z orzeszków ziemnych są usuwane podczas procesu produkcji), jest droższy niż większość olejów.Ale jeśli chodzi o ogólną zdrowotność smażenia potraw, najlepszą opcją jest oliwa z oliwek (przez Żyj silnie ).

Dlaczego oliwa z oliwek jest najzdrowszym olejem do smażenia żywności

Oliwa z oliwek

Pomijając na chwilę fakt, że smażone potrawy w ogóle nie są zdrowe, smażenie potraw na oliwie z oliwek jest dla nas zdrowsze niż np. smażenie na smalcu. Przy wyborze oleju do smażenia należy wziąć pod uwagę szereg rzeczy. Pierwszym z nich jest punkt dymienia, czyli temperatura, w której olej zaczyna się palić i rozkładać. Chociaż oliwa z oliwek ma stosunkowo niższy punkt dymienia w porównaniu z innymi olejami, takimi jak szafran i rzepak, nadal jest wystarczająco wysoka do smażenia.

Drugim składnikiem, o którym należy pamiętać, jest ilość zdrowych i niezdrowych tłuszczów w oleju. Oliwa z oliwek jest bogata w zdrowe jednonienasycone tłuszcze i ma niską zawartość tłuszczów nasyconych. Kolejnym powodem wyboru oliwy z oliwek do smażenia jest jej wysoka zawartość przeciwutleniaczy. Oliwa z oliwek jest głównym składnikiem zdrowej diety śródziemnomorskiej, a jej smażenie jest dodatkowym sposobem na uczynienie smażonych potraw nieco zdrowszymi.