Daty ważności, na które należy i nie należy zwracać uwagi

Data ważności na jedzeniu

Dzięki nowoczesnym technikom konserwacji i powszechnej dostępności lodówek żywność może wystarczyć na dość długo. Ponieważ ustalenie, jak długo nadaje się żywność, może być trudne, wiele produktów jest oznaczonych datą ważności. Jednak w wielu przypadkach ta data ważności jest tylko wskazówką, a żywność może być nadal spożywana po upływie daty ważności.

Według Rady Obrony Zasobów Naturalnych 40 procent żywności w Ameryce idzie na marne , a dużym powodem jest to, że większość ludzi wyrzuca jedzenie, które jest nadal dobre .Chociaż istnieją pewne daty ważności, których należy się trzymać, inne można traktować jako luźne wytyczne. Jak więc odróżnić? Oto niektóre daty wygaśnięcia, które możesz całkowicie zignorować, a niektóre nigdy nie powinieneś ignorować.

Jajka są często dobre po upływie daty ważności

Jajka są często dobre po upływie daty ważności Obrazy Getty

Trudno powiedzieć, czy jajko jest nadal bezpieczny w użyciu chyba że go złamiesz, ale są szanse, że nadal jest dobry przez dłuższy czas po upływie daty ważności. Być może słyszałeś, że stare jajka zanurzone w wodzie będą unosić się na wodzie. To prawda, ale niekoniecznie oznacza to, że jajko nie jest bezpieczne do spożycia. Jajka są zwykle dobre przez 3-5 tygodni po ich zakupie, ale mogą przetrwać nawet dłużej, jeśli są odpowiednio schłodzone.

Najpewniejszym znakiem zgniłego jajka jest jego zapach. Jeśli rozbijesz stare jajko, które wydziela nieprzyjemny zapach, należy je (i resztę kartonu) wyrzucić do kosza.Mleko jest zwykle OK po upływie terminu przydatności

Mleko jest zwykle OK po upływie terminu przydatności Obrazy Getty

Ogólnie rzecz biorąc, mleko jest dobre na do tygodnia po dacie przydatności do spożycia, chociaż i tak powinieneś przeprowadzić test wąchania, aby się upewnić. Jeśli mleko dziwnie pachnie, zmieniło kolor lub stało się gęste i zbite, wylej je do zlewu.

najgorzej oceniane restauracje w mojej okolicy?

Odpowiednie przechowywanie mleka w lodówce pomoże mu przetrwać dłużej. Oznacza to, że powinieneś trzymać go na półce wewnątrz lodówki, a nie przechowywać go na drzwiach, gdzie jest narażony na wahania temperatury.

Ser zwykle trwa po upływie daty ważności

Ser zwykle trwa po upływie daty ważności Obrazy Getty

okres przydatności do spożycia sera zależy od rodzaju sera, ale wszystkie mają tendencję do przechowywania po upływie daty ważności. W przypadku sera wygląd produktu jest ważniejszy niż data na opakowaniu. Podczas gdy kiełkująca pleśń może wydawać się całkiem dobrym znakiem, że jedzenie powinno być wyrzucane do śmieci, niektóre sery (takie jak brie) naturalnie wyrastają z białej pleśni, która jest bezpieczna do spożycia. Z wyjątkiem serów pleśniowych, wzrost pleśni pomarańczowej, czerwonej, niebieskiej lub zielonej jest oznaką, że twój ser się zepsuł. W większości przypadków można po prostu odciąć spleśniałą część sera i bezpiecznie zjeść resztę.Suche sery zwykle trwają dłużej niż sery wilgotne. Uważaj na wstępnie starte sery, ponieważ pleśni rosnącej na tartym serze nie da się po prostu odciąć i będziesz musiał ją wyrzucić.

Jeśli ser wygląda i pachnie dobrze, prawdopodobnie można go bezpiecznie zjeść. Smak sera nasila się z czasem, ale to nie znaczy, że twój ser się zepsuł. Jeśli jednak po ugryzieniu zaczniesz odczuwać mrowienie w ustach, wypluj je, ponieważ oznacza to, że musisz wyrzucić ser.

Surowe mięso nie bez powodu ma datę ważności

Surowe mięso nie bez powodu ma datę ważności Obrazy Getty

Surowe mięso to jedna rzecz, której zdecydowanie powinieneś przestrzegać daty ważności. Większość mięsa, ryb i drobiu powinna być przechowywane w lodówce przez kilka dni, choć grubsze kawałki mięsa (takie jak pieczeń lub stek) mogą wytrzymać do pięciu.

Jeśli nie planujesz gotowania tych potraw w ciągu pierwszych kilku dni po ich zakupie, przechowuj je w zamrażarce . Większość mięs może przetrwać miesiące po zamrożeniu.

Miód trwa długo po upływie daty ważności, jeśli dobrze go przechowujesz

Miód trwa długo po upływie daty ważności, jeśli dobrze go przechowujesz

Miód ma reputację jedzenia, które nigdy się nie psuje , aby data ważności nie miała zbyt dużego znaczenia. Ponieważ ma bardzo mało wilgoci, organizmy nie mogą żyć w miodzie zbyt długo, co oznacza, że ​​bardzo trudno jest się zepsuć.

Nie oznacza to jednak, że możesz po prostu zostawić otwarty słoik miodu na blacie. Aby miód pozostał nienaruszony, nie może być narażony na działanie wilgoci. Aby Twój miód był świeży i słodki, szczelnie go zamknij i przechowuj w chłodnym, suchym miejscu.

co jest w bułce alaskańskiej

Trochę soku przetrwa datę ważności

Trochę soku przetrwa datę ważności

Te soki owocowe prawdopodobnie trwają dłużej niż myślisz. Soki owocowe są zwykle kwaśne, co oznacza, że ​​trudniej jest w nich tworzyć bakterie. Oznacza to, że sok ze świeżych owoców jest zwykle dobry minęła data ważności . Sok warzywny jest jednak bardziej podatny na zepsucie w okolicach daty ważności, chociaż może trwać dłużej, jeśli jest zmieszany z sokiem owocowym.

Soki, które nie są przygotowywane ze świeżych owoców, zwykle zawierają dużo cukru, który działa jak konserwant. Podczas gdy świeży cydr jabłkowy pozostanie dobry tylko przez tydzień po upływie daty ważności, butelkowany sok jabłkowy może pozostać dobry przez do trzech miesięcy. Sok, który się zepsuł, zwykle ma kwaśny zapach lub rośnie pleśń.

Zawsze zwracaj uwagę na daty ważności na mieszankach dla niemowląt

Zawsze zwracaj uwagę na daty ważności na mieszankach dla niemowląt

Odżywka dla niemowląt jest jedyną żywnością podlegającą regulacjom federalnym i wymagającą daty przydatności do spożycia przez Food and Drug Administration. Jest to jedna data ważności, której należy bezwzględnie przestrzegać, zwłaszcza że dziecko nie może powiedzieć, czy mieszanka smakuje.

Trzymaj się daty wydrukowanej na opakowaniu i pamiętaj, aby jej używać w ciągu 24 godzin po otwarciu lub zgodnie z instrukcjami producenta. Upewnij się również, że postępujesz zgodnie z instrukcjami przechowywania, aby zapewnić świeżość. Preparat dla niemowląt należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu o stabilnej temperaturze.

Nie zwracaj uwagi na daty ważności większości konserw

Nie zwracaj uwagi na daty ważności produktów w puszkach

Chociaż produkty w puszkach często mają nadrukowane daty ważności, ty nie musisz ich śledzić . Podczas gdy niektóre kwaśne produkty, takie jak pomidory w puszkach, są dobre tylko przez półtora roku, większość produktów w puszkach (nawet mięsa) może przetrwać lata.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, przechowuj produkty w puszkach w chłodnym, suchym miejscu. Trzymanie ich w ciepłym otoczeniu skróci ich żywotność, a także wpłynie na jakość jedzenia, gdy w końcu je zjesz.

Większość makaronów jest dobra po upływie daty ważności

Większość makaronów jest dobra po upływie daty ważności

trwałość makaronu zależy od tego, jak jest zrobiony, ale te pudełkowe rzeczy, które kupujesz w sklepie, starczają na trochę po dacie na opakowaniu.

Jeśli przechowujesz świeży, domowy makaron, będzie on dobry tylko przez cztery lub pięć dni, ponieważ jest zrobiony z jajek.

Z drugiej strony suszony makaron zwykle nie jest wytwarzany z jajek i dlatego może trwać od jednego do dwóch lat po upływie daty ważności. Suchy makaron będzie trwał dłużej, jeśli będzie przechowywany w oryginalnym opakowaniu lub jeśli będzie przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby nie dopuścić do przedostania się powietrza.

Chleb może przetrzymać datę ważności

Chleb może przetrzymać datę ważności

Chleb to kolejna z tych potraw, dla których wygląd ma o wiele większe znaczenie niż data na opakowaniu. Chleb jest zwykle bezpieczny do spożycia, o ile nie widać na nim żadnej pleśni, więc jeśli wygląda dobrze, miej go.

prywatny wybór smaków lodów

Chociaż większość ludzi przechowuje chleb w temperaturze pokojowej, przechowywanie go w lodówce wydłuży jego żywotność. Chociaż wiąże się to z ryzykiem suszenie chleba , chleb nadal będzie jadalny. Możesz też zamrozić chleb na kilka miesięcy. Jeśli wolisz przechowywać chleb w spiżarni, powinien pozostać dobry przez pięć do siedmiu dni.

Jogurt jest prawdopodobnie w porządku po upływie daty ważności

Jogurt jest prawdopodobnie w porządku po upływie daty ważności

Jeśli lubisz jogurt, wiesz, że daty ważności na opakowaniu nie dają Ci dużo czasu na jego zjedzenie. Mamy jednak dobrą wiadomość — nie musisz jej wyrzucać tylko dlatego, że masz datę na wieczku.

okres przydatności do spożycia jogurtu zależy od tego, czy opakowanie zostało otwarte. Jeśli jogurt pozostał zamknięty, może być dobry jeszcze przez jeden do dwóch tygodni po wydrukowanej dacie ważności, o ile był przechowywany w lodówce.

Otwarty jogurt należy spożyć w ciągu pięciu do siedmiu dni, aby uzyskać najlepszą jakość, chociaż po tym prawdopodobnie nadal będzie dobry. Uważaj na rozwój pleśni, ponieważ jest to znak, że jogurt się zepsuł. Wyrzuć go również, jeśli był pozostawiony w temperaturze pokojowej przez ponad dwie godziny.

costco soft serwować lody

Zdecydowanie należy przestrzegać dat ważności mięsa Deli

Zdecydowanie należy przestrzegać dat ważności mięsa Deli Obrazy Getty

Mięso delikatesowe jest jednym z tych produktów, z którymi zawsze powinieneś się nim bawić, ponieważ może zawierać listerię, która rośnie nawet w niskich temperaturach. Podczas delikatesowe mięso może nadal wydawać się dobre po upływie terminu ważności nie należy ryzykować.

Znakiem rozpoznawczym, że mięso delikatesowe się zepsuło, jest to, że wydaje się śliskie. Jak zawsze, trzymaj nos z dala od dziwnych zapachów, które mogą wskazywać, że jedzenie jest zepsute. Jeśli wydaje się śliski lub śmierdzi przed upływem terminu ważności, nie jedz go.

Lody mogą być używane po upływie daty ważności… czasami

Lody mogą być używane po upływie daty ważności… czasami

To, czy musisz zwracać uwagę na datę ważności lodów, zależy tylko od tego, czy zostały one otwarte.

Lody może wydawać się, że powinno trwać długo, ponieważ jest zamrożone, ale rozwój bakterii nie jest zatrzymany na mrozie, po prostu zwolnił . Za każdym razem, gdy lody są wystawione na działanie powietrza i zaczynają się rozmrażać, rozwijają się bakterie. Nieotwarte lody można przechowywać przez trzy do czterech miesięcy a otwarte lody są generalnie dobre przez jeden do dwóch miesięcy. Oczywiście, oparzenie zamrażalnicze prawdopodobnie pojawi się wcześniej, więc nawet jeśli twoje lody są bezpieczne do spożycia, możesz nie lubić ich smaku.

Najlepsze piwo przed upływem terminu ważności

Najlepsze piwo przed upływem terminu ważności

Piwo, w przeciwieństwie do wina, nie poprawia się z wiekiem . Data przydatności do spożycia na twoim sześciopaku jest nie bez powodu.

Piwo osiąga najwyższą świeżość w ciągu pierwszych kilku miesięcy butelkowania. Potem smak większości piw zaczyna się załamywać, chociaż niektóre piwa, zwłaszcza te o wyższej zawartości alkoholu, mogą być dłużej leżakowane. Picie starego piwa nie zaszkodzi, ale smak będzie daleki od apetycznego.

Resztki jedzenia dość szybko tracą ważność

Resztki jedzenia dość szybko tracą ważność

Resztki zwykle nie jest oznaczony datą ważności, ale powinien być zjedzony dość szybko. Pamiętaj, aby jak najszybciej włożyć resztki do lodówki; najbezpieczniejszy czas, przez jaki mogą przebywać w temperaturze pokojowej, to dwie godziny.

Chłodzenie żywności spowalnia rozwój bakterii, więc następnego dnia można bezpiecznie zjeść resztki, ale nie czekaj zbyt długo. Resztki jedzenia są dobre tylko przez około dwa do trzech dni, po czym należy je wyrzucić.