Nie wierz w ten mit o surowych jajkach

Pękanie surowego jajka

Pamiętasz, jak byłeś młodszy, a mama ostrzegała cię, abyś nie jadł niegotowanego ciasta, ponieważ zawiera surowe jajka? Nie myliła się, że się martwiła. Surowe jajka mają złą reputację – i nie bez powodu. Według Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) , spożywanie surowych lub niedogotowanych jajek może zwiększyć ryzyko zarażenia salmonellą, bakterią przenoszoną przez drób, która może zanieczyścić wnętrze skorupek jaj. Agencja twierdzi, że około jedno na 20 000 jaj zawiera szkodliwe zarazki (poprzez Rozszerzenie University of Minnesota ).

Ale pomimo niebezpieczeństw choroba przenoszona przez żywność , niektórzy ludzie nadal decydują się spożywać surowe jajka w imię #zdrowia. Są szczególnie popularne w sferach kulturystyki i fitnessu, a ludzie dodają je do koktajli (lub po prostu picie ich na surowo ), ponieważ uważają, że surowe jajka zawierają więcej białka niż ich gotowane odpowiedniki. Ale czy to naprawdę prawda? Oto, co nauka ma do powiedzenia na temat powszechny mit .co mogę zastąpić kwaśną śmietaną?

Surowe jajka nie zawierają więcej białka niż jajka gotowane

Jajka gotujące się na patelni

Chociaż bywalcy siłowni, którzy poważnie podchodzą do budowania mięśni, mogą przysięgać, że regularne spożywanie surowych jajek przyczynia się do ich przyrostów, w rzeczywistości mogą otrzymywać mniej składników odżywczych niż gdyby jedli gotowane jajka. ZA dietetyk z Marshfield Clinic wyjaśnia, że ​​nasze ciała w rzeczywistości wchłaniają tylko 50 do 60 procent białka z surowych jaj w porównaniu do 90 procent białka z jaj gotowanych. Według Linia zdrowia oznacza to, że gotowane jajka są o 80% bardziej strawne niż surowe. Oznacza to, że jeśli przeciętne duże jajko zawiera sześć gramów białka, twoje ciało wchłonie tylko około trzech gramów, jeśli zjesz je na surowo. Z drugiej strony, jeśli zjadłbyś go ugotowany, twoje ciało prawdopodobnie wchłonęłoby bliżej 5,5 grama.

To powiedziawszy, surowe jaja nadal dostarczają wielu dobrych dla Ciebie składników odżywczych, w tym choliny, tłuszczu i kwasu foliowego. Ten sam dietetyk Marshfield Clinic mówi, że jeśli zdecydujesz się spożywać surowe jajka, upewnij się, że są one pasteryzowane, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na salmonellę.

czy wegetariańskie burgery są zdrowe?