Różnica między Masago a Tobiko

Spójrz z bliska na rybią ikrę na drewnianej łyżce

Aby zrozumieć różnice między masago i tobiko, zacznijmy od podstaw. Masago jest również znany jako ikra ryby gromadnika, a tobiko jest znany jako ikra latającej ryby, a ikra jest ogólnym terminem dla rybich ikry. Jeśli zastanawiasz się jak ikra różni się od kawioru , wszystko zależy od rodziny lub gatunku ryb, z których pochodzą jaja (stąd różne nazwy). Kawior pochodzi z rodziny jesiotrowatych i jest często solony i jest uważany za przysmak – i jako taki ma cenę – ponieważ trudniej go znaleźć. Ikra jest częściej spotykana, dlatego można ją znaleźć w prawie każdej restauracji sushi lub japońskiej, nie kosztując ręki i nogi (poprzez Miłośnik kawioru ).

Masago to ikra z gromadnika, a tobiko to ikra z latającej ryby. To pierwsza różnica między nimi! Technicznie rzecz biorąc, na świecie istnieje niezliczona ilość różnych rodzajów ikry, ponieważ istnieje wiele gatunków ryb, a ich rozmiar i kolor są różne.Jak smakują masago i tobiko?

Rolka sushi z wyściółką masago na zewnątrz?

Jak można sobie wyobrazić, ponieważ masago i tobiko są czymś z morza, smakują lekko słonawo. Ikra jest mała i gładka, ale zapewnia lekką chrupkość, a ich słony, morski smak czyni je wyjątkowymi – choć smak jest łagodny i wcale nie przytłaczający, dlatego jest powszechnie stosowany jako polewa do sushi.

Chociaż smaki masago i tobiko są bardzo podobne i często są mylone, należy zauważyć, że istnieją kluczowe różnice między tym, czym jesteś naprawdę degustacja przy zamówieniu jednego lub drugiego. Masago jest w rzeczywistości mniejsze i znacznie tańsze niż tobiko, dlatego częściej można je zobaczyć w menu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podczas gdy tobiko ma naturalny, jasnoczerwony kolor, masago jest naturalnie znacznie ciemniejszy i zazwyczaj jest barwiony w celu zbliżenia jasności tobiko i uczynienia go bardziej atrakcyjnym wizualnie. Często mówi się, że masago ma nieco mniej chrupiącą konsystencję niż tobiko (via Linia zdrowia ).

Czy masago lub tobiko są zdrowsze niż inne?

talerz jasnopomarańczowego tobiko

Również według Linia zdrowia masago jest zarówno niskokaloryczna, jak i bogata w składniki odżywcze, dzięki czemu jest stosunkowo zdrowa w porównaniu z wieloma produktami spożywczymi. Występuje również naturalnie i zwykle nie jest przetwarzany, co zawsze stanowi dodatkowy punkt na skali zdrowia. Podobnie, Gotowanie Izzy zauważa, że ​​„tobiko jest dobrym źródłem białka, kwasów tłuszczowych omega-3 i selenu, minerału odpowiedzialnego za produkcję przeciwutleniaczy”. Ale bądź ostrożny podczas spożywania zarówno masago, jak i tobiko: każdy rodzaj ikry ma nieco wysoki poziom cholesterolu, więc powinieneś jeść każdą z umiarem.Ponieważ są one tak podobne pod względem smaku i składników odżywczych, a każda różnica w wartości odżywczej między ikrą byłaby zdumiewająco mała, nie ma dużej różnicy w korzyściach zdrowotnych między nimi. Można argumentować, że poziom składników odżywczych w tobiko może przyczynić się do tego, jak pożądane jest to w porównaniu z masago, ale ogólnie rzecz biorąc, oba są dość podobne pod względem zawartości.

Czy istnieje inny sposób na zjedzenie masago i tobiko?

Japońska sałatka z makaronem na pomarańczowym tle

Prawdopodobnie widziałeś zarówno masago, jak i tobiko na sushi w japońskich restauracjach. Dodają energii każdej rolce lub daniu sushi dzięki jasnym kolorom i intrygującej, gładkiej chrupkości. Chociaż sushi i sashimi są prawdopodobnie najpopularniejszymi sposobami prezentacji i włączenia masago lub tobiko, z pewnością istnieją inne sposoby ich wykorzystania.

Zamiast po prostu posypać gotową rolkę sushi masago lub tobiko dla elementów koloru i tekstury, czasami ikra jest włączana do samej rolki. Masago jest czasami używane do tworzenia kremowego sosu, który jest używany na japońskim makaronie, trafnie nazwanego „sosem masago” (przez Gotowanie Izzy ).Miski na ryż, w których często miesza się wiele składników na raz, są również popularne do używania masago lub tobiko. A konkretnie, możesz znaleźć tobiko na wierzchu uramaki (szczególny rodzaj bułki sushi, w której ryż skręca się spiralnie do wewnątrz zamiast tradycyjnego, zewnętrznego opakowania ryżu) lub w smacznej bułce kalifornijskiej (przez Jak codziennie ).

Gdzie kupić masago i tobiko?

Pomarańczowy tobiko na drewnianej łyżce

Kolejną zaletą zarówno masago, jak i tobiko jest to, że można je łatwo znaleźć, zarówno osobiście, jak i online. Specjalistyczne sklepy spożywcze, które koncentrują się na globalnych lub azjatyckich składnikach, prawdopodobnie będą oferować masago lub tobiko, ale masago lub tobiko można również znaleźć w znanych sklepach, takich jak Whole Foods lub Walmart. Ponadto możesz łatwo kupić zarówno masago, jak i tobiko online, od sprzedawców detalicznych, takich jak Amazon, lub w bardziej konkretnych sklepach lokalnych.

Obie ikry rybne są zazwyczaj wyceniane na uncję, ponieważ trochę to dużo. Ponadto im więcej kupisz (za uncję), tym mniej zapłacisz. To masago z Sklep spożywczy dla smakoszy , na przykład, kosztuje 6,61 USD za uncję, a tobiko jest ogólnie w tym samym przedziale cenowym, w zależności od ilości i odmiany koloru. Jeśli chcesz kupić dużo masago lub tobiko od razu, niektórzy sprzedawcy sprzedają znacznie większe słoiki (około 17 uncji) za cenę, która ostatecznie pozwoli Ci zaoszczędzić najwięcej pieniędzy na dłuższą metę!