Najlepsze wynalazki kulinarne, które pojawiły się w ciągu ostatniej dekady

Cronut Ari Perilstein/Getty Images

Ludzie są grupą innowacyjną, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Chociaż nie jesteśmy na poziomie Jetsonów, którzy wkładają paczkę do kuchenki mikrofalowej i zamienia się ona w wykwintny posiłek, było sporo fascynujących wynalazków żywności, które zaszczyciły stoły obiadowe i harmonogramy w ciągu ostatnich 10 lat.

Chociaż istnieje wiele wcześniej wymyślonych produktów spożywczych, które zdecydowanie ujrzały swój czas w centrum uwagi w ciągu ostatniej dekady, pojawiły się dziesiątki zupełnie nowych kreacji, które na zawsze będą kojarzone z dekadą smakoszy znaną jako 2010s. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych, a zwłaszcza Instagrama, dzielenie się jedzeniem i #foodporn zyskało na znaczeniu. Jedzenie nie mogło już tylko dobrze smakować, musiało też dobrze wyglądać. A kto z nas nie próbował uzyskać idealnego kąta swojej pizzy lub smoothie we właściwym świetle? Winny jako oskarżony.Szczerze mówiąc, czasami wygląd znacznie przewyższał smak. Ale to są produkty, które zaznaczyły wszystkie pudełka. Wyglądały niesamowicie, smakowały jeszcze lepiej i wstrząsnęły naszymi kulinarnymi światami. To najlepsze wynalazki spożywcze ostatniej dekady.

Czy Twoja ulubiona kreacja jest wśród kilkunastu wybranych przez nas wynalazków? Czytaj dalej aby się dowiedzieć.

Cronuts

Cronut

Istnieje wiele odów do Cronut. 2013 małżeństwo pączka i rogalika był bombowym pomysłem niezwykłego piekarza Dominique'a Ansela. Potrzebował pączka w swoim menu, ale niewiele o nich wiedział... w końcu jest Francuzem. O czym on dużo wiedział? Rogaliki.I tak narodził się pomysł i po ponad dziesięciu próbach idealnego zrównoważenia konsystencji i smaku, Cronut trafił do menu. Trzy dni później to było wirusowe częściowo dzięki Ulica Gruba bloger kulinarny publikujący o tym. To tylko pokazuje, że poczta pantoflowa i media społecznościowe naprawdę mogą zmienić świat z dnia na dzień. Przynajmniej jeśli chodzi o wypieki.

Jeśli nigdy nie miałeś Cronuta, cóż, istnieje wiele przepisów i prób naśladujących, ale jest tylko jeden prawdziwy Cronut. Ponieważ codziennie jest dostępnych tylko 350 sztuk, będziesz musiał stać w kolejce wczesnym rankiem, aby złapać jeden kęs.

Pomimo tego, że przez lata ucichło, nawet dzisiaj w piekarni Ansela w SoHo stoi zwykle około 80-100 osób w kolejce. Możesz też zamówić w przedsprzedaży online. Ale to będzie tego warte.To boska kreacja i łatwo jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) wynalazek żywnościowy z 2010 roku. I pomyśleć, że wszystko powstało, ponieważ ktoś powiedział Anselowi, że nie ma pączka w swoim menu piekarniczym. Pobłogosław tego cukierniczego anioła, kimkolwiek oni są.

Taco Bell Doritos Locos Taco

Taco Bell Doritos Locos Taco Joshua Blanchard/Getty Images

To połączenie, które na zawsze ugruntowało przyszłość marek współpracujących nad naprawdę niedorzecznymi ofertami żywnościowymi. Niespodzianką mogło być jednak to, że małżeństwo między… Doritos i Taco Bell byłby nie tylko pyszny, ale tak popularny, że teraz jest now zwykła pozycja menu długo po swoim fantastycznym debiucie.

czy Gordon Ramsay pali?

Na papierze pomysł wydaje się absurdalny. Skorupka taco zrobiona z chipsów Doritos? Brzmi to jak coś, co może wymyślić student college'u pozbawiony snu i skacowany, ale może w tym tkwi geniusz. Oczywiście dzieciaki z college'u będą chciały jeść je tuzinami. Oczywiście ciekawscy dorośli zafundują sobie to — to tacos i doritos!

Po wprowadzeniu na rynek w 2012 roku Taco Bell sprzedał ponad 450 milionów Doritos Locos Tacos w pierwszym roku , a od tego czasu jego status się nie zachwiał. Prawdziwym sekretem, dlaczego te taco ze sztucznym serem są tak popularne, może być roztrzaskujący zęby chrupiący chrupiący Frito-Lay wymagany od Taco Bell lub miesiące prac inżynieryjnych, aby uzyskać równomierne pokrycie skorupki.

jak sprawdzić czy jajka są dobre

A może to tylko dlatego, że stały się wirusowe, są smaczne i nikt nie chodzi do Taco Bell, aby jeść zdrowo. Oczywiście dostaniesz taco Doritos Locos.

Jadalne butelki na wodę

Jadalna butelka na wodę Ooho Instagram

Jednorazowe butelki na wodę są jednymi z najgorszych rzeczy dla planety. Ilość odpadów, które powodują jest to szczególnie widoczne w przypadku głównych wyścigów , maratony, triathlony i inne imprezy sportowe, kiedy ziemia jest potem często zaśmiecona plastikowymi butelkami. Nie było możliwej do przewidzenia odpowiedzi na ten problem — to znaczy, dopóki nie pojawiła się Notpla.

Kombinacją brązowe wodorosty i rośliny, które naturalnie ulegają biodegradacji w ciągu kilku tygodni, Notpla stała się odpowiedzią na jednorazowy plastik w wybuchach wielkości kęsa. Po pierwsze, jest to naprawdę przydatny wynalazek, który, miejmy nadzieję, przyciągnie więcej niż dotychczas. Po drugie, wygląda to na świetną zabawę.

Przyszłość jest teraz, mamy kulki wody, które możemy wypić. Poważnie, jak fajnie to jest?

Te kulki, saszetki i saszetki są znane jako Ooho . Chociaż stały się sławne dzięki ich użyciu podczas Maratonu Londyńskiego w kwietniu 2019 , Ooho również zaczęło robić fale w branży restauracyjnej, jeśli chodzi o biodegradowalne pojemniki na wynos i dostawa.

Dostępny dla wydarzeń sportowych, miksologów do koktajli lub czegokolwiek, co naprawdę można zapakować, jest to jeden z wynalazków, który rzeczywiście pomoże ziemi wraz z jej mieszkańcami.

Niemożliwy burger

Niemożliwy burger Robyn Beck/Getty Images

Bezmięsne „mięso” przeszło długą drogę w tej dekadzie.

W tamtych czasach bycie wegetarianinem i chodzenie na kolację z przyjaciółmi było prawie niemożliwe, zwłaszcza gdy jedyną opcją było fast food. Jeśli byłeś weganinem, zapomnij o tym. Dawno minęły czasy, kiedy prosi się o bezmięsnego burgera i dostajesz coś gąbczastego i papkowatego, jak jedzenie dla niemowląt w burgerze. Nie, w tej dekadzie pojawił się wzrost zrównoważonych, przyjaznych zwierzętom opcji dla fleksitarian, wegetarian i wegan. W tej dekadzie mięsożercy zajadali się wegańskimi burgerami i nie zauważali różnicy. W tej dekadzie narodziły się Niemożliwy burger .

Dostępny w sklepach spożywczych, zarówno specjalistycznych, jak i nie, Impossible Burger twierdzi, że jest (niemożliwie) podobny do mięsa pod względem tekstury i smaku, ale bez, wiesz, żadnych zwierzęcych kawałków. Z tego powodu niektórzy weganie i wegetarianie nie lubią tego. Tak to jest realistyczne. Smak mięsa uzyskuje z czegoś zwanego hemem, bogatej w żelazo cząsteczki, która pomaga nadać mięsu jego smak i aromat. Niemożliwe jedzenie , firma odpowiedzialna za burgera, stworzyła roślinny hem poprzez fermentację genetycznie zmodyfikowanych drożdży nasyconych DNA z roślin soi.

Rezultatem jest wegetariański burger, który smakuje jak mięso, wygląda jak mięso, a nawet pachnie jak mięso. Nauka jest szalona.

Rubinowa czekolada

Rubinowa Czekolada

Nikt nie będzie miał nic przeciwko wynalezieniu większej ilości czekolady, zwłaszcza gdy jest to zupełnie nowy rodzaj czekolady. Dodatkowe punkty, jeśli jest ładna.

z czego robi się suszoną wołowinę?

Czekolada Ruby sprawdza się we wszystkich tych pudełkach i została zaprezentowana jako najnowsza czekolada w 2017 roku. Opracowywana przez przetwórcę kakao z Zurychu, Barry'ego Callebauta od ponad dekady, Czekolada ruby ​​była pierwszą nową czekoladą w naturalnym kolorze odkąd Nestlé wyszło z białą czekoladą ponad 80 lat temu. To całkiem innowacyjna susza czekoladowa, prawda?

Ruby czekolada o smaku jagodowym jest naturalnie pozyskiwana i przetwarzana ze specyficznego ziarna, które rośnie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ekwadorze i Brazylii. Kolor pochodzi od sposobu przetwarzania fasoli i z tym zmagali się ludzie z Barry Callebaut. Jednak na szczęście dla nas wszystkich, wszystkim się udało.

Premiera rubinowej czekolady zbiegła się w czasie z fotografowaniem jedzenia i dzieleniem się na swoim koncie na Instagramie. I może to nie był przypadek. Główny specjalista ds. innowacji i jakości, Peter Boone, powiedział, że wprowadzenie na rynek uwzględni „hedonistyczne” pobłażanie milenialsom, którzy kochali takie trendy, jak tęczowe bajgle i jednorożce Frappuccino.

KitKaty były pierwszymi cukierkami używać czekolady ruby, po raz pierwszy wprowadzonej na rynek w Azji, zanim odniosła globalny sukces.

Kolczasty seltzer

Kolczasty seltzer Eugene Gologursky/Getty Images

Odświeżający z odrobiną szumu, spiked seltzer eksplodował na scenie mediów społecznościowych latem 2019 roku. Jednak chociaż jego popularność była w tym czasie niewątpliwie u szczytu (jak dotąd), spiked seltzer istnieje od 2012 roku. wierzcie lub nie, to było zmyślony przez faceta od piwa.

Nazwał swój genialny wynalazek SpikedSeltzer, a wkrótce potem zaczęli bulgotać naśladowcy, w tym niesławny Biały Pazur w 2016 r. Stamtąd wzrost lekkoaromatyzowanych napojów alkoholowych nadal rósł, a sprzedaż skoki o 169 procent w 2018 roku sam.

Jednym z powodów, dla których kolczasty seltzer jest tak popularny, jest jak się rozlicza? . Czysty. Świeży. Czysty. Niska zawartość węglowodanów. To wszystko, co zwykle nie kojarzy się z alkoholem, zwłaszcza z piwem. Możliwość picia i nie martwienie się o liczbę kalorii jest czymś, na co jest popyt, a cóż, kolczasty seltzer zdecydowanie ma podaż.

Być może dlatego możesz odnaleźć więcej ludzi dziennie pije kolczaste seltzery niż cokolwiek innego, ponieważ nie czują się niegrzeczni. To nie wódka, to woda . Tylko z alkoholem — przynajmniej tak lubimy sobie wmawiać.

Nie powinno być zbyt wielką niespodzianką, że kolczasty seltzer sprawił, że świat oszalał, co z woda sodowazer nagle stała się modna w ciągu ostatnich kilku lat.

Żywność i napoje z węglem aktywnym

Żywność i napoje z węglem aktywnym

Czasami zdarzają się pewne wynalazki i trendy ze względu na estetykę i tyle . Wrzuć tam trochę pseudonauki i masz prawdziwy wirusowy trend. Przynajmniej tym mniej więcej jest jedzenie i napoje z węglem aktywnym.

Słuchaj, wiemy, że są piękne dla oka. Smoła czarne soki, czarne jak nocne ciasta i wszystko, co inspirowane Batmanem pomiędzy nimi. Żywność i napoje z aktywnym węglem drzewnym pojawiły się jako reakcja (a może i obalenie) na jaskrawe trendy w żywności, a także na ludzi sprzedaż węgla drzewnego jako detoksykatora . Czasami (no dobrze, wiele razy), tylko dlatego, że coś wygląda fajnie, nie oznacza, że ​​powinieneś to spożywać.

Głównym celem węgla aktywowanego jest wchłanianie złych rzeczy, jednak czasami absorbuje i wiąże się z rzeczami, których potrzebujesz… takimi jak leki, witaminy i ważne minerały. W rzeczywistości lekarze używają go do leczenia przedawkowania leków i zatruć, ponieważ może usunąć te rzeczy z żołądka, zanim zostaną wchłonięte przez organizm.

I nie, nie odtruwa organizmu . Węgiel aktywowany nie wiąże niczego poza żołądkiem lub jelitem cienkim. Więc następnym razem spójrz, ale nie dotykaj – i zdecydowanie nie jedz.

najlepszy smażony łańcuch z kurczaka?

Mąka do krykieta

Mąka do krykieta

Dobra, nie rób tej miny. Tak, ta twarz, którą teraz robisz.

Dużo ludzie jedzą robaki dookoła świata. oni są wypełniony białkiem , kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B są dobre dla trawienia i są powszechnie dostępne.

Charles B. Wilson musiał znaleźć alternatywne białko do swojej diety (z powodu alergii pokarmowych) i natknął się na jadalne robaki. Zamówił więc świerszcze, zmielił je i cóż... postanowił sprzedać je masowo około 2014 roku pod nazwą swojej nowo założonej firmy Cricket Flours. Reakcje są różne, co nie dziwi, ale wiele osób jest podekscytowanych przyjazną dla środowiska i zrównoważoną nową mąką.

Wilson and Cricket Flours były pierwszą nowoczesną firmą, która wykorzystała świerszcze jako źródło pożywienia, ale obecnie dostępnych jest wiele rodzajów proszków i mąk ze świerszczy, które mogą być alternatywnymi źródłami białka, a także batoników, przekąsek i innych smacznych smakołyków.

Ponieważ coraz więcej osób chce spożywać bardziej zrównoważoną żywność, nie zdziw się, jeśli wkrótce zobaczysz przekąski do krykieta w swoim sklepie spożywczym.

Burger Ramen

Burger Ramen

Ramen jest pyszny. Burgery są pyszne. Połącz je, a otrzymasz smak, na który ludzie będą czekać w strugach deszczu.

Ramen Burger to pomysł 2013 amatorskiego ramen Keizo Shimamoto . O tym, jak powstał burger i jego bułeczki ramen (które są tajemnicą handlową i nigdy nie zostaną ujawnione) to opowieść, która krąży po całym świecie, a nawet więcej. Po biegu blog poświęcony ramen Kiedy mieszkał w Kalifornii, Shimamoto ostatecznie przeniósł się do Japonii, aby spełnić swoje marzenia o ramenach i zaczął jako szef kuchni.

Tam jego ramen był tak dobry, że zainspirował krótki film o nazwie Ramenowe sny , co następnie doprowadziło do tego, że Shimamoto został przedstawiony osobistościom kulinarnym i gigantom burgerów. Widział danie, które było ramen burgeresuqe w Japonii, ale pomyślał, że może zrobić jedno lepiej, więc dostał namiot na targu spożywczym Smorgasborg na Brooklynie i zadebiutował swoim ramen burgerem. Reszta to przepyszna historia.

Ramen burger to wołowina USDA o proporcji chudego do tłuszczu 75-25, zanurzona w tajemniczym sosie shoyu, zwieńczona pieprzną rukolą i zieloną cebulką i ułożona między dwoma zakrzepłymi ramenami. Przygotowanie sosu zajmuje pięć godzin, a Shimamoto powie tylko, że bułki są prasowane po ugotowaniu, ale nic więcej. Jeśli możesz wziąć sobie ramen burger, poczęstuj się, nie zawiedziesz się.

cholesterol w białku jajka

Chrupiąca pizza z kalafiorem

chrupiąca pizza z kalafiorem

W drugiej połowie 2010 roku ludzkość bardzo się starała, aby pizza była zdrowa. Naprawdę. I chociaż pizza nigdy nie będzie zdrowa, jest zdrowsza alternatywa do skorupy, którą większość z nas zna i kocha. Oczywiście z kalafiorem!

Przedsiębiorca Gail Becker wyszedł na kończynę i wprowadził na rynek pizzę z kalafiorową skórką, głównie dla wegetarian i osób jedzących bezglutenowe. W przypadku synów cierpiących na celiakię Becker nieustannie szukał opcji bezglutenowych. Dostrzegła lukę i postanowiła sama ją wypełnić, zaczynając od zjazdu z pizzą, uzbrojona jedynie w baner zamówiony online i obrus od Targetu. Był to jednak wybór, który nie tylko przemówił do sprzedawców i konsumentów, ale także zapoczątkował imperium: Żywność wegetariańska .

Caulipower, ciasto do pizzy stworzone przez Beckera, ma ponad 90 procent rynku ciasta kalafiorowego (oszacowanego przez Beckera) i nie ma się czego obawiać, zwłaszcza że kalafior wydaje się być jednym z najbardziej super żywność 2019 roku .

Pizza Hut Serowe Ukąszenia Pizza

Pizza Hut Serowe Ukąszenia Pizza Facebook

Pizza jest w USA praktycznie samodzielną grupą spożywczą. Kochamy to. W rzeczywistości, Amerykanie jedzą 3 miliardy pizz rocznie . To około 30 miliardów pizz w ciągu ostatniej dekady. 30 miliardów. To dużo ciasta.

Zastanawiamy się, ile z nich to Pizza Hut's Cheesy Bites? Uważamy, że to bardzo duży procent. To tworzenie pizzy obejmuje normalną pizzę, ale skórka to karuzela wypełnionych serem kulek chlebowych , dojrzałe do zbioru. W końcu to właśnie powinieneś zrobić, oderwać je. To chyba nie jest najbardziej ergonomiczna pizza, zastanawiam się, jak to zjeść wprawił w zakłopotanie więcej niż jedną osobę, ale nowość sprawiła, że ​​stał się popularny i lubiany przez szefów pizzy na całym świecie. Skórka jest mieszanką paluszków chlebowych, zwykłej skorupy do pizzy i paluszków mozzarelli (bez smażonego kęsa).

Być może to było Pizza Hut starają się, aby więcej ludzi jadło jego skórkę, a może po prostu naprawdę kochali ser i wymyślili... dlaczego nie? Cokolwiek to było, ludzie wciąż wracali po więcej i opłakiwali jego zniknięcie, gdy jego limit się skończył. Ta historia ma jednak szczęśliwe zakończenie. Pizza wróciła na krótko w lata 2018 i 2019 , przypominając wszystkim, jak bardzo jest ulubieńcem fanów.

Prawdopodobnie wróci też w następnej dekadzie. Nie mogę długo trzymać tych tandetnych węzłów.

Sernik na patyku z białego zamku

Sernik na patyku z białego zamku biały zamek

Bywalcy renesansu i stanowych jarmarków od dziesięcioleci jedzą na patyku wszelkiego rodzaju potrawy, to jest rodzaj tego, co tam robisz. Jednak kiedy biały zamek wyszedł z ich sernik na patyku z krówkami w 2012 r. życie zmieniło się dla wielu.

W porządku, może to trochę hiperbola, ale nie można zaprzeczyć, że łatwo dostępny sernik na patyku jest jednym z największych wynalazków spożywczych dekady. Przenośny sernik. W czekoladzie.

Jesteśmy w tym. Jesteśmy również w cenie. Po prostu 99 centów w niektórych miejscach sernik z trzema kęsami jest okazją. Niezbyt sycący, biorąc pod uwagę jego rozmiar, ale wystarczająco duży, aby zaspokoić wszelkie zachcianki na deser.

W 2018 roku White Castle zrobił o jeden lepszy i udostępnił swoje serniki do masowej konsumpcji przez uruchomienie zamrożonej wersji w niektórych sklepach spożywczych w Stanach Zjednoczonych. Wersja sklepowa to sernik truskawkowy, ale pojawił się również z ciastkiem na patyku, ciastem z masłem orzechowym na patyku i ciastem maślanym na patyku. Z jednej wspaniałej rzeczy pochodzi cała masa innych pyszności.