7 najlepszych zamienników sosu rybnego

Sos rybny otoczony plastrami mango Instagram

Jest znany jako nam pla w Tajlandii, nuoc mam w Wietnamie, nam pa w Laosie, ngan-pya-ye w Birmie i patis na Filipinach (przez Pożerać ). I podczas gdy butelki sosu rybnego są najczęściej spotykane w działach specjalistycznych lub w azjatyckich supermarketach w większości części Stanów Zjednoczonych, ostry płyn jest gwiazdą przypraw w prawie każdym zakątku, w którym można znaleźć żywność w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Mimo że istnieje tyle odmian (wraz z subtelnymi różnicami smakowymi) sosu rybnego, ile jest kultur kulinarnych w tej części świata, Kuchnia mówi, że sos rodzi się prawie w ten sam sposób. Producenci zazwyczaj zaczynają od małych ryb oceanicznych, takich jak anchois, które są następnie solone i z czasem poddawane fermentacji. Mogą używać różnych rodzajów ryb, takich jak sardynki, makrele, śledzie lub karpie, oraz dodawać inne składniki, takie jak glutaminian sodu, cukier i konserwanty. Bez względu na szczyptę, gdy podawany jest sos rybny, pobłogosławi dania charakterystycznym umami zingiem.Istnieje wiele powodów, dla których możesz potrzebować substytutu sosu rybnego. Możesz być wegetarianinem; możesz mieć awersję do owoców morza. Albo możesz kochać swój sos rybny, ale popełniłeś błąd, przechowując go w niewłaściwy sposób. Wiadomo przecież, że otwarte butelki sosu rybnego ulegają degradacji, jeśli nie są odpowiednio przechowywane (poprzez: Czy to idzie źle? ).

czy możesz zamrozić szklane słoiki?

W każdym razie, jeśli twój sos rybny nie jest w stanie ci pomóc, istnieje wiele alternatyw, które możesz znaleźć w swojej spiżarni.

1. Sos Worcestershire

Sos Worcestershire w małej misce na białym tle

Sos Worcestershire został po raz pierwszy stworzony w Anglii i wzorowany na indyjskiej przyprawie BBC ). Jak wiele rzeczy, przyprawa jest wynikiem szczęśliwego wypadku. Mówi się, że ten sos na bazie sardeli został stworzony dla byłego gubernatora kolonialnego Bengalu, ale właściciele aptek John Lea i William Perrins, którzy stworzyli partię, przechowywali płyn w piwnicy i zapomnieli o nim, dopóki nie został ponownie odkryty. lata później.Dlatego sos Worcestershire zawiera również ryby i dojrzewa przez 18 miesięcy, a jego profil smakowy nie różniłby się zbytnio od azjatyckiego sosu rybnego. Sos Worcestershire, który można zamienić w stosunku 1:1 z sosem rybnym, ma mniej sodu i zawiera inne składniki, takie jak ocet ze słodu jęczmiennego, ekstrakt z tamaryndowca, cukier, cebula, a także inne niewymienione przyprawy. Tak więc jego profil smakowy będzie się różnił od zwykłego sosu rybnego.

2. Sos ostrygowy

Miska sosu ostrygowego z ostrygami obok

Jak sos Worcestershire, Sos z ostryg jest wynikiem szczęśliwego wypadku, który miał miejsce w 1888 roku w Nanshui w Chinach, kiedy właściciel stoiska z jedzeniem Lee Kum Sheung przypadkowo zostawił na wolnym ogniu garnek zupy ostrygowej na kilka godzin. Po powrocie odkrył gęstą, brązową pastę, którą przedsiębiorczy biznesmen postanowił sprzedać klientom mazię o smaku umami jako posypkę do ryżu i tak narodziła się podstawa kulinarna (poprzez Wielcy brytyjscy szefowie kuchni ).

Podobnie jak w przypadku sosu rybnego, sos ostrygowy składa się z podstawowych składników oceanicznych, dzięki czemu uzyskasz odrobinę umami, którego może szukać Twoje danie. Ale ponieważ sos ostrygowy jest gęstszy, przed użyciem jako substytutu sosu rybnego należy dodać trochę wody, aby go rozcieńczyć. Ale pamiętaj o cukrze, kiedy robisz tę zamianę, ponieważ sos ostrygowy jest słodszy niż sos rybny. Sos ostrygowy można zastąpić sosem rybnym w proporcji jeden do jednego w przypadku marynat i frytek, na Spiceografia .3. Jestem wierzbą

Butelka sosu sojowego z małym naczyniem z boku

jestem wierzbą istnieje już od jakiegoś czasu — w rzeczywistości od kilku tysięcy lat i ma swoje korzenie w Chinach, gdzie soja była fermentowana i solona na pastę. Ta pasta ewoluowała, aby stać się sosem sojowym w czasach dynastii Song, która trwała od 960 do 1279 (poprzez Wycieczka kulturalna ).

Podobnie jak sos rybny, sos sojowy ma jakość umami , ale nie ma w nim nuty morza, jaką ma sos rybny. Takie jak, Poszukiwacz smakoszy zaleca zmieszanie jednej części sosu sojowego z czterema częściami sardeli i gotowanie na wolnym ogniu w rondlu przez 10 minut, aby uzyskać podobny profil smakowy. Ale jeśli jesteś wegetarianinem i chcesz całkowicie zrezygnować z sardeli, możesz użyć jednej części sosu sojowego z jedną częścią ocet ryżowy .

4. Tamaryń

Tamari z dodatkiem smażonej w głębokim tłuszczu tempury

Oba są wykonane ze sfermentowanej soi, ale jest ważny składnik między sosem sojowym a tamari. Sos sojowy zawiera pszenicę, a tamari nie ma, co czyni ten ostatni idealną przyprawą dla osób z nietolerancją glutenu. Poważne jedzenie opisuje tamari jako bliższe w smaku sosowi sojowemu w stylu chińskim i ma silniejszy smak, ponieważ zawiera więcej ziaren soi.

Tamari jest również bardziej słony niż sos sojowy, więc używając go jako zamiennika sosu rybnego, najlepiej zacząć od nieco mniej, a następnie dodać więcej do smaku. Serious Eats mówi również, że tamari najlepiej nadaje się jako sos do maczania, więc warto o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji, czy tamari będzie dobrym substytutem sosu rybnego w twoim przepisie.

5. Suszone grzyby

Suszone grzyby shiitake

Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem, a sos rybny nigdy nie był opcją, istnieje wiele innych przepisów na substytuty sosu rybnego online, z Kuchnia Wietnamska oferuje przewodnik kupowania wegetariańskiego sosu rybnego, wraz z przepisem, który wykorzystuje sok ananasowy, syrop z manioku i lekki sos sojowy.

Ilustrowany kucharz Alternatywny wygląd, aby odtworzyć smak sosu rybnego, zaczynając od domowego bulionu z suszonych grzybów shiitake, soli i sosu sojowego. Bulion jest następnie gotowany na średnim ogniu, aż płyn zmniejszy się o połowę i stanie się bardziej skoncentrowany. Ale w przeciwieństwie do rybiego kuzyna, który ma maskować, ta mikstura musi być przechowywana w lodówce i może być przechowywana tylko do trzech tygodni.

6. Wodorosty

Dłoń trzymająca suszone wodorosty wakame

Jeśli tęsknisz za smakiem morza, ale myśl o jedzeniu sardeli nie przemawia, istnieje możliwość skorzystania z wakame, jadalnych wodorostów, które są popularne zarówno w kuchni japońskiej, jak i koreańskiej. Pamiętaj, że wakame to nie nori, czyli arkusz wodorostów używany do owijania różnych rodzajów sushi. Wakame może być suszone lub solone, w takim przypadku to drugie można znaleźć w lodówce w supermarkecie.

Jedna zielona planeta zaleca mieszanie rozdrobnionego wakame z wodą, ząbkami czosnku, ziarnami pieprzu, a także sosem sojowym lub tamari i miso; ostatni składnik jest opcją, ponieważ bez niego mieszanka jest już słona. Ta mieszanka jest świetnym substytutem sosu rybnego.

7. Aminokwasy kokosowe

Aminosy kokosowe w małym szklanym naczyniu

Po inną opcję, która jest zarówno wegańska, jak i bezglutenowa, zawsze możesz sięgnąć po sprawdzoną butelkę bottle aminokwasy kokosowe , modna przyprawa z soli morskiej i sfermentowanego nektaru kwiatów z drzewa kokosowego. Jessica Gavin opisuje aminokwasy kokosowe jako ciemne, gęste, słone, z nutą słodyczy. Chociaż tę przyprawę można stosować zamiast sosu sojowego, czy aminokwasy kokosowe mogą być również używane zamiast sosu rybnego?

Aminosy kokosowe będą słodsze, ale nadal są dobrym substytutem sosu rybnego. Dodatkowo zawiera dużo mniej sodu. Możesz użyć proporcji jeden do jednego między aminokwasami kokosowymi i sosem rybnym.