27 produktów z owocami morza, które musisz wypróbować, zanim umrzesz

owoce morza

Kiedy wychodzisz do restauracji, wybierasz wypróbowane i prawdziwe faworyci, czy coś nowego? Nawet jeśli jesteś typem, który regularnie eksperymentuje z nowymi rodzajami żywności, owoce morza mogą być czymś zupełnie innym i bardzo onieśmielającym, zwłaszcza jeśli nie wiesz, co się dzieje.

To bardzo, bardzo polaryzujące – nie ma zbyt wielu rzeczy, które są po prostu „w porządku” i jest wiele ryb, które są czymś w rodzaju miłości lub nienawiści. Nawet jeśli jesteś fanem, powiedzmy, narybku w cieście piwnym, pomysł wybrania czegoś z mackami to zupełnie inna sprawa. Więc kiedy wychodzisz zjeść i widzisz w menu nowe, czasami nieznane ryby, czy jest to ryzyko, które jesteś gotów podjąć?Nie martw się! Jesteśmy tutaj, aby pomóc. Przygotowaliśmy listę rybnych przysmaków, których naprawdę powinieneś spróbować przynajmniej raz w życiu. A kto wie — może po prostu znajdziesz nowego faworyta!

Kawior z Osetry

Kawior z Osetry

Kawior to jedna z tych rzeczy, o których każdy smakosz powinien móc powiedzieć, że próbował, ale jeśli pomysł zjedzenia rybich ikry każe ci zatrzymać się i przemyśleć swoje podejście do jedzenia, mamy dobrą wiadomość: w szczególności jeden rodzaj kawioru jest idealny za zmoczenie stóp. To kawior z osetry i będziesz chciał spróbować tego w szczególności, ponieważ jest to świetny, podstawowy rodzaj kawioru ... a jednocześnie jest pyszny. Często jest opisywany jako bardziej łagodny, orzechowy i maślany, w przeciwieństwie do bycia przytłaczająco słonym lub rybnym, i ma konsystencję, która zwykle jest bardziej twarda.

czy groszek wasabi jest dla ciebie dobry?

Możesz także odebrać kawior z osetry za dość rozsądna cena , zwłaszcza w porównaniu z innymi typami. A o to chodzi — weź to w restauracji, a będziesz płacić składkę . Ale możesz go zamówić w wielu miejscach online i wypróbować go w zaciszu własnego domu, bez konieczności posiadania specjalnej wiedzy. To jeden ze sposobów na wymyślenie sobie nocnych przekąsek!Prawdziwy homar Maine

Homar Maine

Nawet jeśli wcześniej jadłeś homara, nie masz naprawdę Miałem homara, dopóki nie spróbujesz homara Maine. Dlaczego? Homary hodowane w wodach u wybrzeży Maine są technicznie tym samym gatunkiem co inne gatunki – jak homary kanadyjskie – ale ich środowisko wytwarza szczególnie pyszne mięso, które jest słodsze i delikatniejsze niż stworzenia hodowane w innych wodach. Homary Maine mają również nieco bardziej miękkie skorupy niż ich kanadyjskie odpowiedniki, a kiedy zamawiasz je na pół kilo, dostaniesz więcej mięsa na homarach Maine. To zdecydowanie wygrana, wraz z faktem, że homary z Maine są ściśle regulowane, aby zapewnić ich przetrwanie jako gatunek.

Jeśli chcesz się upewnić, że dostajesz prawdziwą ofertę, musisz zapytać: zgodnie z Homar Maine teraz , to kanadyjskie homary stanowią większość tego, co sprzedaje się w sklepach spożywczych.

Wodorosty, które sam wybrałeś

zbieranie wodorostów Martin Bernetti/Getty Images

Wodorosty mogą być ostatnią rzeczą, o której myślisz, gdy myślisz o owocach morza, ale zdecydowanie powinieneś pomyśleć o zakupie w sklepie spożywczym ... lub, jeszcze lepiej, o wyborze siebie, jeśli masz szczęście mieszkać wzdłuż wybrzeża .Wszystko w wodorostach jest niesamowite: są pełne witamin i minerałów (w tym jodu, którego nasze organizmy nie są w stanie wytworzyć samodzielnie), zawierają dużo przeciwutleniaczy i wykazano, że pomagają utrzymać zdrowie jelit i zdrową wagę (poprzez Linia zdrowia ).

I więcej dobrych wiadomości. Udaj się na brzeg, a znajdziesz wiele różnych odmian wodorostów. Wszystkie będą wymagały innych metod gotowania i przygotowywania, mówi Opiekun , ale dość łatwo jest zebrać całoroczne przekąski w ciągu jednego popołudnia. Nieźle, biorąc pod uwagę, jak drogie może być w sklepie, prawda? (Upewnij się tylko, że przeczytałeś właściwy sposób zbierania i upewnij się, że twoja plaża nie jest chroniona.)

Stek z miecznika

Stek z miecznika

Kocham mięso, ale myślę, że powinieneś być jeść więcej ryb ? Zamów stek z miecznika, a dostaniesz to, co najlepsze z obu światów.

Jest powód, dla którego miecznik jest sprzedawany w formie steku i jest prawie idealny dla każdego, kto ma problem z rybami. W najmniejszym stopniu nie jest rybny, ma jędrną konsystencję, która zdecydowanie przypomina mięso i zaspokoi pragnienia najbardziej upartego mięsożercy, jednocześnie zapewniając wszystkie korzyści zdrowotne ryb.

To także dobry wybór, jeśli chcesz być bardziej odpowiedzialny przy wyborze posiłków. Według NOAA , miecznik został krytycznie przełowiony w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ale to doprowadziło do ponownego przeanalizowania wytycznych wędkarskich i dziś miecznik jest jedną z najbardziej zrównoważonych ryb, jakie można zamówić. Zegarek z owocami morza mówi, aby wybrać miecznika złowionego na Północnym Atlantyku lub Oceanie Spokojnym i może to być właśnie to, czego szukasz w każdym menu.

Łosoś z Irlandii

hodowla łososia w Irlandii

Jeśli kochasz łososia (a kto nie?), musisz spróbować jednego z najlepszych łososi na świecie. Co zaskakujące, to łosoś z Irlandii.

Łosoś atlantycki pochodzi z tego kraju, a od wiosny do jesieni można go spotkać w większość rzek . Nawet odwiedzający Galway mogą dostrzec dzikiego łososia w Weir i pływać pod nim Łososiowy most jazu , i Ameryka irlandzka mówi, że około 180 000 ludzi każdego roku udaje się do Irlandii, aby zarzucić wędkę i nawinąć łososia.

Nawet ich łosoś hodowlany należy do najlepszych na świecie. Dlaczego? Hodowle łososia założone na zachodnim wybrzeżu podlegają ekstremalnym warunkom pływowym, co oznacza, że ​​ryby nieustannie pływają pod prąd, podobnie jak w warunkach, w których hodowane są dzikie łososie. Nie jest zaskoczeniem, że łosoś irlandzki jest koniecznością: łosoś pojawia się raz za razem w irlandzkiej mitologii i od tysięcy lat jest podstawowym pożywieniem.

Zjednoczony

Zjednoczony

Widzenie uni w menu może sprawić, że zatrzymasz się, ale naprawdę powinieneś spróbować przynajmniej raz. Ale najpierw powinieneś również wiedzieć, że jest to bardzo specyficzna część jeżowca, a oto fragment, który może być dla niektórych potencjalnym złamaniem umowy. Jednak w duchu pełnego ujawnienia, uni jest częścią jeżowca, która produkuje ikrę... więc innymi słowy, jest to narządy rozrodcze stworzenia.

Ale poczekaj! Zamów ten przysmak (a prawdopodobnie znajdziesz go tylko w restauracji sushi lub sklepie spożywczym), a pomożesz wesprzeć całkiem zgrabną branżę. Prawie zawsze zbiera się je ręcznie, a ręce te zazwyczaj należą do grupy specjalnie wyszkolonych „kobiet morskich”, które spędzają dni na nurkowaniu i zbieraniu jeżowców i innych stworzeń, aby sprzedawać i wspierać swoje rodziny.

Jeśli to nie wystarczy, Jedzenie i wino mówi, że tradycyjnie uważano go za afrodyzjak… i chociaż jest to zdecydowanie nabyty smak, przynajmniej będziesz mógł powiedzieć, że go próbowałeś!

Ogórki morskie

Ogórki morskie

Ogórek morski z pewnością nie wygra żadnych konkursów piękności, chociaż istnieją niektóre z ponad 1400 różnych gatunków, które wyglądają całkiem ładnie. Ale apetyczne? Niezupełnie... więc wysłuchaj nas.

Według Insider biznesowy , niektóre rodzaje są uważane za takie przysmaki, że kosztują ponad 3000 dolarów za kilogram, a dziesiątki osób zmarło, nurkując dla nich – zwykle z powodu choroby dekompresyjnej. Częścią tego, co czyni je tak cennymi, jest wysoka zawartość fukozylowanych glikozaminoglikanów, co jest wielkim słowem na określenie substancji chemicznej znanej z łagodzenia problemów ze stawami.

Jest jeszcze jeden powód, aby zacząć je jeść — lub przynajmniej spróbować. W 2019 roku Rada Zarządzania Morskiego certyfikował pierwsze na świecie zrównoważone połowy ogórka morskiego, co jest ważne nie tylko jako źródło pożywienia. Ogórki morskie żywią się odpadami organicznymi i pomagają utrzymać oceany w czystości — jedz więcej, przemysł będzie się rozwijał, a to jest dobre dla nas i dla planety.

Skrzydlica

Skrzydlica

Jeśli widzisz w menu skrzydlicę, prawdopodobnie zatrzymasz się. Czy nie są trujące? Niezupełnie — są jadowite, ale dopóki są odpowiednio przygotowane, są całkowicie bezpieczne do spożycia. Są też całkiem smaczne, ale jest jeszcze jeden powód, dla którego powinieneś spróbować: wyświadczysz oceanom świata przysługę.

Brzmi to mało prawdopodobne, ale to prawda. Skrzydlice pochodzą z Oceanu Indyjskiego i południowego Pacyfiku, ale w latach 90. zaczęły pojawiać się u wybrzeży Florydy. Są niesamowicie płodnymi hodowcami, rozprzestrzeniają się na ekstremalne głębokości i niszczą rodzime ekosystemy, które najeżdżają. Według naukowca morskiego ze Stanford Center for Ocean Solutions Stephanie Green Oceana ), jednym z najlepszych sposobów ochrony tych siedlisk oceanicznych jest organizowanie polowań na skrzydlice na dużą skalę – a jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie ich popularności jest stworzenie rynku dla skrzydlic jako pożywienia. Więc zjedz!

Niebieski krab

Niebieski krab

Słyszysz wszystko o krabie królewskim i krabie śnieżnym, ale co z krabem niebieskim? Jeśli nigdy nie jadłeś tego szczególnego rodzaju kraba, musisz go spróbować. To jest pyszne! Jakie smaczne? Po prostu weź jego naukową nazwę, Callinectes sapidus . Życie na wybrzeżu mówi, że oznacza to „pikantny, piękny pływak” i jakiego więcej dowodu potrzebujesz?

Niebieskie kraby należą do najczęściej zbieranych ze wszystkich morskich stworzeń i nadal są wystarczająco drogie. Mają duże siedlisko naturalne, ale w niektórych miejscach – szczególnie na Morzu Śródziemnym i wodach egipskich – są gatunkiem inwazyjnym. Oznacza to, że wyświadczasz oceanom przysługę, zamawiając je, więc spójrz na to w ten sposób!

Chociaż są ważną częścią rodzimych ekosystemów, a nadmierne połowy mają negatywny wpływ na ich rodzime wody, Oceana mówi, że łowienie ryb jest surowe – więc gdy zobaczysz je w menu, możesz zamówić z czystym sumieniem.

Prawdziwa bouillabaisse

bouillabaisse

Ten jest trochę trudny: kiedy widzisz w menu bouillabaisse, przez większość czasu jest to po prostu rodzaj zupy rybnej. Nawet w Marsylii we Francji bouillabaisse stała się nieco mniej niż tradycyjna, a kiedy New York Times dziennikarka Elaine Sciolino udała się tam, aby znaleźć prawdziwą rzecz, stwierdziła, że ​​nie jest tak łatwo ją znaleźć, jak myślała. Musiała porozmawiać z miejscowymi, którzy poprosili szefa kuchni o przysługę, a potem był przejazd do małej wioski rybackiej na wybrzeżu.

Ale było warto... jednocześnie określano to jako „smak nabyty”, było to też coś bardziej zbliżonego do doświadczenia artystycznego niż po prostu posiłek. Autentyczna wersja została wykonana z pięciu różnych rodzajów świeżych ryb skalnych, pomidorów, oliwy z oliwek, kopru włoskiego i przypraw, takich jak kurkuma i szafran — i była warta podróży.

Arbroath Smokies

Arbroath Smokies Jeff J Mitchell/Getty Images

Wszyscy dobrze znamy pomysł, że prawdziwy szampan może być produkowany tylko w regionie Szampanii, ale czy wiesz, że istnieje jego wersja rybna? Nazywają się Arbroath Smokies i zgodnie z tymi samymi europejskimi przepisami, które chronią prawdziwego szampana, mogą być produkowane tylko w promieniu pięciu mil od centrum miasta Arbroath , Szkocja.

Zasadniczo są to wędzone plamiaki, ale nadal są palone w taki sam sposób, jak od XIX wieku. Zamiast cienkich plastrów są podawane w postaci filetów, które są złotobrązowe na zewnątrz i kremowe w środku. Będziesz musiał zamówić je online, jeśli chcesz prawdziwy, lub do diabła, szukałeś tylko powodu, aby pojechać do Szkocji, prawda?

Jambalaya z owocami morza?

Jambalaya z owocami morza?

Jest kilka potraw, które po odpowiednim przygotowaniu można poczuć atmosferę miejsca, z którego pochodzą. Tak jest z pewnością w przypadku jambalaya – zrobiona dobrze, to idealna mieszanka smaków inspirowanych Hiszpanią i Francją, które są prawie Nowy Orlean na talerzu.

Niezależnie od tego, czy zawsze chciałeś tam pojechać, marzyć o dniu, w którym wracasz, czy też już tam jesteś, owoce morza jambalaya to coś, co możesz zamówić, jeśli szukasz najlepszego południowego jedzenia typu comfort. Nie ma jednego właściwego sposobu na zrobienie tego, ale jest kilka rzeczy, których powinieneś szukać: tradycyjne hiszpańskie i francuskie przyprawy, kiełbasa andouille i owoce morza. Czy kiedykolwiek chciałeś spróbować raków tak, jak powinny? Zamów jambalaya.

Gravadlax

Gravadlax

Jeśli jesteś fanem owoców morza, być może miałeś lox. Jest pyszny na bajglu, ale jeśli kupisz ten w sklepie spożywczym, prawdopodobnie będzie dość drogi. Dobre wieści! Istnieje znacznie tańsza wersja i nazywa się gravadlax .

Czasami nazywa się to gravlax, a jeśli zobaczysz to w sklepie spożywczym lub w menu przystawek, spróbuj! To w zasadzie fantazyjna nazwa peklowanego łososia. W przeciwieństwie do lox, nie jest wędzony na zimno — według Poważne jedzenie , jeszcze lepiej, jeśli zrobisz to sam. Zamawiając go, możesz otrzymać tańszą, ale równie smaczną wersję loxa, zbieranie fileta z łososia i utwardzanie go solą, cukrem i mieszanką przypraw w ciągu kilku dni może być jeszcze lepsze. Wypróbuj raz, a nigdy nie wiadomo — możesz regularnie tworzyć własne. Śniadanie już nigdy nie będzie takie samo!

Garum

Garum

Być może miałeś garum, nawet o tym nie wiedząc: Opiekun nazywa to „tajemniczym współczesnym składnikiem” i mówi, że czasami nazywa się go colatura di alici. Jeśli pojawi się to w opisie, koniecznie zamów danie. Dlaczego? Próbujesz czegoś, co pierwotnie było najpopularniejszą przyprawą starożytnego Rzymu.

Według National Geographic , starożytni Rzymianie używali tego do wszystkiego, od potraw wieprzowych i rybnych po wino. Zgadza się! To było tak duże zapotrzebowanie, że łańcuch dostaw ukształtował sieć szlaków handlowych, które rozciągały się przez starożytny świat; został zrobiony wzdłuż wybrzeża z najświeższych ryb... no cóż, z wnętrzności tych ryb, żeby być bardziej konkretnym. Nie tylko zużył części ryby, które w przeciwnym razie mogłyby się zmarnować, ale także zostały sfermentowane w coś słonego, pikantnego i słonego – coś, co nasze współczesne kubki smakowe wciąż mogą docenić. Bez odpadów!

Smażony sum

Smażony sum

Wszystko jest lepsze, gdy jest smażone, prawda? Sum zdecydowanie nie jest wyjątkiem, a dla każdego, kto szuka autentycznego południowego, wygodnego jedzenia, jest to droga do zrobienia... nawet jeśli brzmi to jak jedna z tych rzeczy, które nie byłyby tak wspaniałe. Sum może mieć reputację żerującego na dnie, ale daj mu szansę: to łagodna ryba o jędrnym miąższu, która dobrze znosi smażenie, a spróbowanie tej ryby to coś więcej niż tylko wybranie czegoś smacznego, chodzi o wybierając coś, co jest również przyjazne dla środowiska.

Według Seafood Watch, domowe sumy hodowlane to świetna opcja dla każdego, kto chce spróbować czegoś, co nie będzie miało negatywnego wpływu na nasze delikatne ekosystemy. I to jest wygrana dookoła.

irlandzkie ostrygi

irlandzkie ostrygi Paul Faith/Getty Images

Ostrygi to zdecydowanie coś w rodzaju miłości lub nienawiści, a jeśli je kochasz, musisz spróbować ostryg, które Bloomberg wzywa najlepszych na świecie. Aby je znaleźć, musisz zajrzeć do Irlandii, a idealny czas na wyjazd to wrzesień, na Międzynarodowy Festiwal Ostryg i Owoców Morza w Galway.

To nie przypadek, że festiwal odbywa się jesienią — dopiero wtedy dostępne są rodzime, płaskie, dzikie ostrygi atlantyckie. Są zbierane po tarle i trwają, cóż, tak długo, jak trwają, a potem znikają do następnego roku. W całym kraju są dziesiątki dostawców ostryg, ale weźmy ostrygi Kelly — zbierają grządki, z których od ponad 4000 lat pochodzą skorupiaki. Najlepszy ze wszystkich? Różne środowiska w całym kraju produkują ostrygi, które smakują zupełnie inaczej niż koneser, więc możesz bardzo dosłownie wybrać się na wycieczkę opartą na ostrygach po Szmaragdowej Wyspie… o ile dobrze to zrobisz.

Jeotgal

Jeotgal

Jeśli widzisz danie opisane jako wykonane z jeotgal, czy je zamawiasz? Powinieneś!

Po pierwsze, oto, co jesz: jest to tradycyjna koreańska przyprawa, która istnieje od tysięcy lat. Według Dziennik żywności etnicznej , kiedyś był cenną częścią starożytnych obrzędów i ceremonii — dziś nie jest już tak wyspecjalizowany, ale nadal jest całkiem pyszny! Istnieją różne odmiany jeotgal i według according Stowarzyszenie Szefów Kuchni , ten sfermentowany sos jest zwykle wytwarzany z krewetek, kalmarów, ostryg, ikry i skorupiaków. A ponieważ jest sfermentowany, nie tylko dodaje smaku potrawom, ale także zapewnia poważne korzyści zdrowotne.

Według BBC , sfermentowana żywność nie tylko pomaga w trawieniu, ale pomaga wzmocnić układ odpornościowy i zrównoważyć delikatny system bakterii żyjących w naszych jelitach. Spróbuj jeotgal raz, a może się okazać, że będziesz go szukać za każdym razem, gdy będziesz przeglądać menu z owocami morza.

ile kofeiny w nitro cold brew

Koncha

Koncha

Wszyscy znamy muszle, nieprawdopodobnie wspaniałe muszle, które są znane nie tylko ze swojego piękna, ale także z dźwięku, jaki wydają, gdy przez nie dmuchasz. Na Bahamach znani są również z czegoś innego: z mięsa.

Od lat 30. XIX wieku koncha jest podstawowym źródłem białka dla mieszkańców Bahamów, a zgodnie z popularną wiedzą jest również silnym afrodyzjakiem. Plotka głosi, że wyspiarze, którzy mają garstkę dzieci, dostają je dzięki regularnemu nawykowi muszli i chociaż zdecydowanie nie zostało to potwierdzone naukowo, to w porządku. Wice mówi, że mięso konchy jest bogate w białko, żelazo i wapń, a to nudny powód, aby go spróbować. Lepszy powód? Ponieważ jest to tradycyjne jedzenie na Bahamach i spójrzmy prawdzie w oczy, czy spacerowanie po plaży nie wystarczy, próbując tradycyjnego afrodyzjaku z owoców morza?

Grimsby tradycyjnie wędzona ryba

Grimsby tradycyjnie wędzona ryba Dan Kitwood/Getty Images

Czasami chcesz po prostu prawdziwej rzeczy — ponieważ nic nie może zbliżyć się do oryginału. BBC mówi, że jeszcze nie tak dawno Grimsby było największym portem rybackim na świecie — pomimo tego, że jeśli chodzi o miasto, najlepiej można je określić jako „średniej wielkości”. Biorąc pod uwagę, że wszystkie ryby przepływają przez miejski port, nic dziwnego, że udoskonalili metody ich konserwacji, w tym wędzenia.

Jeśli szukasz niesamowitych wędzonych ryb, musisz spróbować tradycyjnej wędzonej ryby Grimsby. Wciąż jest robiony w ten sam sposób, w jaki robiono go od prawie dwóch stuleci i podobnie jak prawdziwy szampan może pochodzić tylko z regionu Szampanii, ryba sprzedawana jako „tradycyjnie wędzona ryba Grimsby” musi pochodzić tylko z jednego z pięciu obszarów firm . Czy musisz posmakować tego, co dzieje się, gdy branża ma pokolenia na doskonalenie swojego produktu? Tak, tak.

Kawior Rova

Kawior Rova Mamyrael/Getty Images

Uwielbiasz kawior? Chcesz spróbować czegoś zupełnie wyjątkowego? A może pierwszy kawior z Afryki?

Madagaskar może nie być pierwszym miejscem, o którym myślisz, kiedy myślisz o kawiorze, ale według Raport Robba , kawior Rova w wielkim stylu trafi na rynek. Pochodzi od firmy o nazwie Acipenser i jest to farma kawioru, która została założona nad jeziorem Mantasoa w 2009 roku. Dopiero w 2019 roku ich eksport osiągnął pięć ton rocznie, i nawet jeśli nie jesteś typem, który musi być na szczycie najmodniejszych trendów, wypróbuj ten: musisz udać się do ekskluzywnej restauracji z owocami morza, aby je kupić, i pospiesz się – gdy jest w magazynie, zwykle znika, zanim zdążysz mrugnąć.

Nadziewane małże Quahog

Nadziewane małże Quahog

Będziemy całkowicie szczerzy: wszyscy kochamy tutaj jedzenie i nie widzimy powodu, dla którego nie mielibyśmy planować wakacji wokół spróbowania naprawdę pysznych regionalnych przysmaków. Weź małże. Jeśli kochasz małże – a w szczególności quahogi – musisz udać się do Dorsz Przylądkowy dla niektórych pluszaków.

To lokalny termin na nadziewane quahogi, a każda restauracja z owocami morza na Przylądku będzie miała własną wersję tego lokalnego przysmaku. Od sekretnej mieszanki przypraw Arnold's Lobster i Clam Bar, przez cytrynowy smak naleśników Spanky's Clam Shack, aż po domowe nadziewane chorizo ​​z przyjaznego rodzinie Fresh Ketch, powiedzmy, że jest warta podróży tylko dla niezliczonych miejsc oferujących te super świeże małże... które zwykle podaje się obok innych, równie świeżych, równie pysznych dań z owoców morza. Tak, po prostu się poprawiło!

Węgorz

Węgorz

Najpierw porozmawiajmy o dużym plusie jedzenia węgorza: ma tylko jedną kość. Jeśli ktoś, kogo znasz, boi się jeść ryby z powodu kości – całkowicie uzasadniony strach – skieruj go w stronę węgorza z menu. Jest bardzo bogaty i super tłusty, oczywiście, ale jest też bardzo wszechstronny i można go podawać na prawie niezliczone sposoby.

Jest również całkiem możliwe, że zaczniesz widzieć węgorza w bardziej ekskluzywnych menu. Według Telegraf , węgorz wędzony staje się coraz bardziej popularny w menu restauracji, które szukają odrobiny nietradycyjnego luksusu, jeśli chodzi o menu z owocami morza; biorąc pod uwagę, że węgorz był przysmakiem co najmniej od XVIII wieku, dlaczego nie miałbyś spróbować?

Autentyczna paella

Autentyczna paella

Kiedy Jamie Oliver wydał swój przepis na „paellę” i dodał chorizo, serwisy informacyjne donosili, że Hiszpania była jednogłośnie oburzona z powodu jego znieważenia jednej z ich najpopularniejszych tradycyjnych potraw. Traktują swoją paellę bardzo poważnie i jeśli spróbujesz tylko jednego tradycyjnego hiszpańskiego dania w swoim życiu, powinno to być prawdziwe (bez chorizo).

BBC mówi, że podczas gdy niektóre tradycyjne rodzaje paelli przyrządza się z mięsa i ślimaków, paella z owoców morza stała się najbardziej powszechna. Zwykle przyrządza się go z małżami, krewetkami i innymi skorupiakami, a prawdziwą ofertę można kupić w restauracjach w całym kraju. Jeszcze lepsza jest tradycyjna oprawa: paella powinna być gotowana w dużych porcjach i dzielona z rodziną i przyjaciółmi — często najlepsza paella robiona jest z super świeżych owoców morza w restauracjach zaledwie rzut kamieniem od oceanu. Czy możesz wymyślić lepszy sposób na delektowanie się posiłkiem?

Spirulina

Spirulina

Nie wszystkie owoce morza są zamawiane z menu w restauracji i nie zawsze stanowią one największą część głównego posiłku. Weź spirulinę. To rodzaj jednokomórkowego drobnoustroju, który rośnie zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie i ma szokująco długą historię. Nie tylko była uprawiana i spożywana przez Azteków, ale może być także przyszłością kosmicznej żywności: NASA proponuje, że można ją uprawiać w kosmosie jako realne źródło składników odżywczych.

Wracając na Ziemię, absolutnie warto coś kupić. To raczej składnik niż danie, a według Linia zdrowia , jest wypełniony przeciwutleniaczami, jest znanym środkiem przeciwzapalnym, może obniżać poziom cholesterolu i może obniżać ciśnienie krwi i ryzyko raka. Czy powinieneś kupić je następnym razem, gdy pójdziesz do sklepu spożywczego? Absolutnie — to może na dobre zmienić twoją poranną grę w smoothie.

Krewetki Po'Boy

Krewetki

Więc wychodzisz na kanapkę z rybą w piątek wieczorem. Jasne, możesz wybrać nudny stary Filet z ryby , możesz też znaleźć bardziej kreatywne miejsce z kanapkami z rybami. Jeśli w pobliżu jest dobra restauracja, która specjalizuje się w kuchni południowej lub Luizjanie, pierwszym krokiem jest udanie się tam, a drugim zamówienie Shrimp Po'Boy.

Jeszcze lepiej, kup jeden w Nowym Orleanie. Kanapki wypełnione pysznymi smażonymi owocami morza – zwłaszcza krewetkami i ostrygami – należą do najpopularniejszych rodzajów po'boy, które znajdziesz w dzielnica Francuska i nikt nie robi tego tak jak Nowy Orlean. Konkretne kanapki różnią się w zależności od miejsca i restauracji i każdy ma swoje ulubione, ale jeśli chcesz kanapkę wypełnioną najświeższymi, najlepiej smażonymi owocami morza w kraju, kup sobie po'boy.

Ryba wężogłowa

Ryba wężogłowa

Ryby wężogłowe to ogromny problem: według Smithsonian , te szalenie brzydkie, pokryte śluzem, oddychające powietrzem ryby są niezwykle inwazyjne i zostały znalezione w drogach wodnych w całych Stanach Zjednoczonych. Może to być dewastujące dla rodzimej przyrody, ale jest też dobra wiadomość: są całkiem smaczne .

Gdy Washington Post przeprowadzili test smaku side-by-side, postawili wężogłowego na bardziej popularne ryby, takie jak tilapia, flądra i dorsz. Snakehead okazał się wyraźnym zwycięzcą — po części dzięki brakowi rybiego posmaku. Morał tej historii polega na tym, aby spróbować tego, gdy zobaczysz go w menu – smakuje lepiej niż wygląda, a możesz po prostu pomóc w walce z inwazyjnymi gatunkami.

Karp azjatycki

Karp azjatycki

W przypadku, gdy nazwa nie jest wystarczająco prosta, warto wspomnieć, że karpie azjatyckie są uważane za gatunek inwazyjny w USA. HuffPo mówi, że rozprzestrzeniły się po wodach rzek Mississippi i Illinois, zniszczyły rodzime populacje ryb i nie mają prawdziwych drapieżników... z wyjątkiem nas, i to jest jeden z powodów, dla których powinieneś wybrać to z menu.

Mogą być wymienione jako karp czarny, amur, tołpyga lub tołpyga, i którykolwiek z nich zauważysz, będziesz musiał spróbować. Gdy te masywne ryby (mogą ważyć do 100 funtów każda) znajdą się na talerzu obiadowym, są dość standardowym rodzajem białej ryby. W wielu testach smakowych zostały ocenione jako lepsze niż bardziej popularne rodzaje białych ryb; to fenomen Amerykański naukowiec mówi, że jest to w dużej mierze spowodowane zdolnością karpia do wchłaniania smaków wszystkiego, w czym jest ugotowany. Więc spróbuj! Jest zaskakująco pyszna — zwłaszcza w postaci rybnych tacos lub garnków.